Pani Prezydent, Wysoka Rado, drodzy ostrowianie,
za chwilę będziemy głosować propozycję prezydent Beaty Klimek, aby podwyższyć w 2023 roku stawki podatku od nieruchomości. Oczywiście wszyscy mamy świadomość, jak wygląda sytuacja gospodarcza w kraju: że mamy inflację, kryzys energetyczny, częstą zmienność systemu podatkowego. To wszystko oczywiście negatywnie oddziałuje na budżety samorządów. Ale czy podpisując tę propozycję podwyżki, nie wzięła Pani Prezydent pod uwagę, jak to wpływa na budżety domowe mieszkańców, budżety lokalnych firm czy naszego szpitala?

Oczywiście pojawiły się wyliczenia, które pokazują, że inni mają gorzej; mnie osobiście nie cieszy, jeśli sąsiad ma gorzej, że to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt złotych w skali roku i to tak naprawdę niewiele. Weźcie jednak pod uwagę, że te kilkadziesiąt złotych w budżecie np. ostrowskiego seniora, to kolejne kilkadziesiąt złotych więcej, oprócz tych zostawianych więcej na co dzień w sklepie, aptece, w rachunkach – w tym tych „miejskich” np. z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego czy w MZGM (będziemy dziś rozpatrywać podwyżki czynszu i tam). Te w cudzysłowie „raptem” kilka złotych czy kilkadziesiąt groszy podwyżki podatku na jednym metrze, to czasem i kilkanaście tysięcy w budżetach ostrowskich firm, które już dziś zastanawiają się, skąd wziąć na prąd, gaz, rosnące koszty pracownicze.

To wreszcie aż 134 tysiące zł więcej, które będzie musiał wygospodarować ostrowski szpital. W sumie przy tej Pani propozycji, szpital będzie musiał na podatek od nieruchomości przeznaczyć prawie 430 tysięcy zł! Mam tutaj oficjalną odpowiedź: „Podwyżka wpłynie drastycznie na kondycję finansową szpitala.” Bo nie zapominajmy, że i za ciepło systemowe, miejskie, szpital w tym roku płaci niecałe 2 miliony zł (rekompensata wynosi ledwie 76 zł), a w przyszłym to może być kwota nawet 5,7 miliona zł. Ta uchwała może stać się jednym z, ale znaczących gwoździ do trumny podmiotu, w którym leczą się ostrowianie (choć wierzę, że starosta do takiego scenariusza nie dopuści)!
A nie zapominajmy, że w projekcie budżetu na Nowy Rok nie ma dzisiaj chociażby żadnego dofinansowania do zakupu sprzętu, które pozwoliłyby szpitalowi mówiąc kolokwialnie, wyrównać rachunki z miastem.
Oczywiście pewnie użyje też Pani Prezydent argumentu, że radni opozycji krytykują podwyżki podatku, a sami składają wnioski do budżetu. Oczywiście, jak co roku, składamy. I po raz kolejny kompletnie nas Pani zignorowała. Mimo wyraźnej prośby, nie zechciała się Pani chociaż spotkać z naszym Klubem, żeby być może nas przekonać do swoich racji, a później przedkłada Pani projekt, w którym żaden postulat nie jest spełniony, ale oczekujecie, że z naszej perspektywy trochę in blanco, kosztem ostrowian damy Państwu więcej pieniędzy. Gwarancja na to, że może i ostrowianie zapłaciliby więcej, ale będą mieli dodatkowy chodnik, drogę, jakiś program społeczny, jest dzisiaj de facto żadna.

Dlaczego to wszystko? Bo sięgnąć do kieszeni ostrowian jest Państwu oczywiście łatwiej. Tu nie można pominąć też, z czego to wynika – zadłużyliście Państwo nasze miasto do kwoty, jakiej w historii nie było, a teraz koszty obsługi długu mają sięgnąć ponad 15 milionów zł, oczywiście w związku z czynnikami zewnętrznymi, ale o tym ostrzegaliśmy na etapie zaciągania zobowiązań, że idą trudne czasy i nie wiemy, jak to się przełoży na bieżącą sytuację. Strach pomyśleć ile to będzie, jak zaczniemy to zadłużenie realnie spłacać, oczywiście już po tych rządach.


Drodzy ostrowianie, polityka 3P: pożyczek, podwyżek i propagandy zatacza dzisiaj koło. Rządy prezydent Beaty Klimek zapożyczyły nasze miasto na potęgę, więc podwyższy się Wam po raz kolejny podatki, żeby między innymi to zadłużenie obsłużyć, a na końcu powie się Wam, że to dla Waszego dobra. W zamian, na kolejnej gali zostaniecie przytuleni. I tak to się ma kręcić.
Apeluję do wszystkich Państwa radnych, którym leży na sercu, żeby nie dobijać budżetów domowych ostrowian, budżetów ostrowskich firm, czy ostrowskiego szpitala. Korzyść z tej podwyżki, to raptem 1% całego budżetu miasta. Zagłosujmy proszę przeciw tej uchwale i tym samym utrzymajmy chociaż stawki z tego roku – bo tym zgodnie z art. 20a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, poskutkuje odrzucenie tego projektu, utrzymaniem tegorocznych stawek.
Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie będzie głosował przeciwko podwyższeniu podatku od nieruchomości i zachęcamy koleżanki i kolegów radnych do tego samego.
Dziękuję bardzo!