Wręczeniem nagród i koncertem prapremierowych wykonań zakończyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na utwór do wiersza ks. Jana Twardowskiego. Koncert Finałowy odbył się 29 stycznia w Auli prof. Rubińskiego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu.

W kategorii utwór na głos lub głosy solowe i chór z orkiestrą wyróżnienie otrzymał ostrowianin Marek Raczycki
z utwór „Spowiedź”.

article_DSC_6976

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W drugiej części Koncertu Finałowego znów bohaterem była poezja ks. Twardowskiego, do którego tekstów muzykę w rytmie bossa novy i samby napisał znakomity wokalista rodem z Kalisza – Mieczysław Szcześniak. Zamierzenie artysty było proste: “podzielić się fascynacją twórczością poety Twardowskiego, przenosząc jego wiersze z serc do głów i na usta, żeby można było je śpiewać tańczyć, śmiać się i płakać niewymuszenie i po prostu – tak jak w jego wierszach”. Południowoamerykańskie rytmy dodały lekkości i podkreśliły to, co ważne dla poety i kompozytora – ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności, zdystansowanej a niewymuszonej mądrości codziennej i zupełnie niecodziennej. Płyta pojawi się na tynku prawdopodobnie jesienią.

Posłuchaj „Nierównych” – [jwplayer mediaid=”7111″]

Inicjatorami tego niezwykłego muzycznego wydarzenia są wykładowcy Zakładu Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM – mgr Mieczysław Szcześniak i dr Beata Michalak, którzy wspólnie poprowadzili cały Koncert Finałowy.

Bohaterem następnej edycji kaliskiego Konkursu będzie Adam Asnyk.

2016-01-31 ok24.tv, fot. calisia.pl