Janusz Jurek, ostrowski grafik, tegoroczny zwycięzca prestiżowej, międzynarodowej nagrody w Chorwacji,  laureat Laura Kultury Powiatu Ostrowskiego, Osobowość Ostrowskiej Kultury, zdobywca tytułu Dzieło Roku, zaprezentował w Ostrowie Wielkopolskim efekty swojej 1,5 rocznej pracy. W piątek 6 listopada 2015 roku Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej pękała w szwach. To pierwsza indywidualna wystawa artysty pt. „Borderline”.

zdjecie

Janusz Jurek to grafik, zajmujący się także fotografią, animacją komputerową  posługujący się głównie nowymi formami twórczości wizualnej. Jest autorem licznych znaków firmowych, stron internetowych, kampanii reklamowych i produktów wielu firm. Absolwent Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu działający w środowisku artystycznym od prawie 20 lat. Jego ostatnie eksperymenty wykorzystania potencjału technologicznego w przestrzeni trójwymiarowej w zderzeniu z własną wyobraźnią przyniosły niezwykły efekt, który cieszy sie wielkim uznaniem.

zdjecie

Prace inspirowane ciałem człowieka powstawały głównie na komputerze, przy wykorzystaniu techniki 3d. Łączy on sztukę cyfrową z rysunkiem. Na wystawie zaprezentowane zostały wydrukowane, zatrzymane kadry tego, co w prototypie można zobaczyć na monitorze.

– W pracy używam nowoczesnych technologii, natomiast zrobiłem totalny odwrót, ale tu zanegowałem to, wróciłem się do zasad rysunku, do linii, takiej największej prostoty, bo linia jest takim podstawowym elementem tworzenia czegokolwiek. Prace są czarno-białe, bo to też jest ukłon w stronę rysunku. Temat przewodni wygenerował się sam, jest to postać ludzka, czyli klasyk w sztuce. To była bardzo żmudna i precyzyjna praca- powiedział Janusz Jurek.

zdjecie

Na wystawie przy pomocy tabletów można było także poruszać się w rzeczywistości rozszerzonej. Zebrane dzieła podzielone są na kilka części: Borderline, Papilarnie, Hairline, konstrukcje – 3d Sketch, Nogi, nogi-  a każda z serii powstawała w inny sposób.

zdjecie

– Bardzo fajnie jest prezentować swoje prace dla Ostrowian, znajomych i bliskich,  tym bardziej, że to jest pierwsza moja wystawa indywidualna, na której pokazuję  efekt moich ostatnich eksperymentów- powiedział Janusz Jurek.

Prace Janusza Jurka cieszą się niezwykłą popularnością, zdobyły prestiżową nagrodę podczas Independent Festival of Creative Communication w Chorwacji, przyznaną  przez międzynarodowe jury, którego skład tworzą graficy, projektanci, designerzy oraz agencje reklamowe. Trafiły na okładkę książki w Stanach Zjednoczonych, znalazły miejsce na Art People Gallery, portalu gromadzącym odkryte talenty, najlepszych artystów nowego pokolenia z nowatorskim spojrzeniem. Zbierają bardzo przychylne komentarze międzynarodowego grona odbiorców.

– Kunszt doceniam, bardzo mi się to podoba. Cieszy fakt, że stworzył to człowiek z Ostrowa i że te prace robią taką furorę nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Coś co powstawało przy nas podbija również świat- powiedziała uczestniczka wernisażu. Wystawa czynna będzie do końca listopada.

2015-11-09 ok24.tv