Wyborcy muszą przestrzegać konkretnych obostrzeń i zachowywać się, jakby szli do sklepu czy innego lokalu, gdzie obowiązują identyczne zasady. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia Łukasz Szumowski przypomniał o zasadach sanitarnych podczas wyborów.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich już w niedzielę. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. W tegorocznych wyborach prezydenckich wyborcy będą musieli stosować się do specjalnych zasad sanitarnych, a ich o przestrzeganie tuż przed weekendem apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Przypomniał, że zasady podczas wyborów są takie same, jak na co dzień w wielu innych miejscach, m.in. sklepach.
Wyborców obowiązuje zachowanie dystansu, zasłanianie nosa oraz ust, a także albo posiadanie rękawiczek, albo dezynfekcja rąk tuż po wejściu do lokalu. W samych lokalach wyborczych będzie musiała oczywiście przebywać odpowiednia liczba osób. – W związku z tym apeluję o nietłoczenie się przy wejściu lub wyjściu. Starajmy się tak zachowywać, jakbyśmy szli do sklepu czy innego lokalu, gdzie też powinniśmy zachowywać te same reguły – podkreślił minister.

Przestrzegania zasad sanitarnych będą nadzorować szefowie lokalnych komisji wyborczych. – Jestem przekonany, że też we własnym zakresie komisja będzie dyscyplinowała osoby, które by chciały wejść w większej grupie, czy nie nosić maseczki” – wyjaśniał Łukasz Szumowski. Zapewnił też, że lokale wyborcze będą na bieżąco i systematycznie dezynfekowane. Dotyczy to również długopisów i stanowisk do głosowania.