Czy dojdzie do wyborczej rewolucji w ostrowskich radach osiedli? Taki pomysł przedstawili dziś radni Jakub Paduch i Mariusz Leki z Koalicji Obywatelskiej. Chcą, aby osiedlowi rajcy byli wybierani w taki sam sposób, jak radni wyższych szczebli czy prezydent miasta.

Do tej pory wybory do rad osiedli były wybierane podczas zebrań wyborczych, organizowanych raz na pięć lat; tyle właśnie trwa ich kadencja. „Cała procedura w takich osiedlach, jak choćby Zacisze-Zębców potrafiła trwać nawet kilka godzin, przez co wielu mieszkańców albo nie przychodziło na wybory, albo musieli wyjść ze spotkania, zanim oddali głos” – mówił radny Mariusz Leki.

Mimo niewielkiej frekwencji wyborczej, wybory w osiedlach potrafiły wzbudzać wielkie emocje i kontrowersje. Nasza propozycja wprowadza nowe, demokratyczne standardy. Procedura wyborcza będzie sprawniejsza, a szanse kandydatów wyrównane. To taka demokratyczna, pozytywna rewolucja” – podkreśla radny Jakub Paduch, który w przeszłości dwukrotnie prowadził już burzliwe zebrania wyborcze w osiedlu Parcele Zacharzewskie.

Projekt zakłada, że po ogłoszeniu wyborów przez Radę Miejską, powołana zostanie Miejska Komisja Wyborcza, składająca się z trzech przedstawicieli Rady Miejskiej i trzech przedstawicieli prezydenta. To oni będą odpowiadać za wcześniejsze przygotowanie wyborów i rejestrację kandydatów, co do tej pory odbywało się właśnie podczas zebrań wyborczych. Aby zostać kandydatem do rady osiedla, będzie trzeba zebrać dziesięć podpisów poparcia.

Radny Jakub Paduch dodaje, że „mieszkaniec chcący wziąć udział w wyborach będzie musiał tylko przyjść do lokalu wyborczego i postawić X przy przynajmniej jednym i nie więcej niż piętnastu nazwiskach kandydatów, bo tylu radnych osiedlowych wybieramy.”

Projekt będzie głosowany najpewniej podczas najbliższej Sesji Rady Miejskiej, która wstępnie jest zaplanowana na 29 marca. Autorzy projektu jednocześnie zapraszają wszystkich radnych osiedlowych i zainteresowane osoby na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się w środę 15 marca br. o godz. 12:00 w Sali Sesyjnej (Centrum Aktywności Lokalnej) przy Al. Powstańców Wielkopolskich 14a.

Nagranie z dzisiejszej konferencji prasowej znajdziecie tutaj.