Od niedzieli po zimowej przerwie wracają miejskie rowery. Po naprawach rowery będą dostępne na nowych zasadach.

Do dyspozycji ostrowian będzie 121 rowerów na trzynastu stacjach. Bezpłatnie będzie można z nich korzystać przez dwie godziny, a nie jak dotychczas przez cztery. Użytkownicy systemu są niejako sami sobie winni.

– Przerwa zimowa została wykorzystana na przeglądy techniczne sprawności sprzętu, tak, by mieszkańcy mogli cieszyć się niezawodnym sprzętem. Wszystkie rowery są sprawne i gotowe do sezonu. Część z nich wyposażona została w nowe elementy, ponieważ użytkowane do tej pory były zużyte, a niektóre mocno zniszczone – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Miasta. Wspomniane zniszczenia są jedną z przyczyn, dla których od pierwszego kwietnia czas bezpłatnego użytkowania bedzie krótszy.
Innym powodem jest duże zainteresowanie, a długi okres wypożyczenia powoduje, że na stacjach pozostaje niewiele jednośladów. – Dwie godziny w zupełności wystarczą, by przemieścić się z jednej stacji do innej. Nawet tej najbardziej oddalonej – wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Pierwszy miesiąc tegorocznego sezonu ostrowskiego roweru miejskiego funkcjonował będzie na dotychczasowych zasadach. O wszelkich zmianach użytkownicy poinformowani zostaną przez SMS.
Trwają też prace nad karami za przetrzymanie i za niszczenie rowerów. Na początku istnienia systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego uszkodzenia miały miejsce bardzo rzadko i były łatwe do usunięcia. W poprzednim sezonie rowerowym skala zniszczeń oraz aktów wandalizmu była na tyle poważna, że trzeba coś z tym zrobić.
Z systemu można korzystać po uprzedniej rejestracji. Można jej dokonać m.in. na stronie OstrowskiRowerMiejski.pl.