Na ostatniej sesji został poruszony temat czy kąpiel w małym zbiorniku jest bezpieczna dla zdrowia ludzi. W ostatnim czasie sporo ludzi wybiera ten zbiornik również do morsowania. Wiele wskazuje, że niekoniecznie jest to bezpieczne rozwiązanie. Z drugiej strony tysiące mieszkańców kąpie się co lata na ostrowskich piaskach więc dlaczego kąpiel w małym zbiorniku może być niebezpieczna dla zdrowia?

Różnica jest znacząca między małym, a dużym zbiornikiem na ostrowskich piaskach. Pierwsza zasadnicza to duży zbiornik wykorzystywany jest jako kąpielisko i to tam przywiązywana jest szczególna uwaga do jakości wody. Druga ważna różnica to do małego zbiornika w ostatnich dniach była pompowana woda z Ołoboku. Zdjęcia z tego można zobaczyć na stronie Ostrowianie.

Tafla wody podwyższyła się o 1 metr, a zbiornik powiększył się o miliony litrów. Jeden z użytkowników napisał „Woda którą się pompuje na piaski dwa kilometry wcześniej była wypuszczona w Radłowie z oczyszczalni ścieków. Ciekawe jaka część tablicy Mendelejewa jest w niej.” Idąc tym tropem można sprawdzić wyniki badań Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Woda w Ołoboku jest często zanieczyszczana przez okoliczne domostwa, pola i firmy. 

Czy zatem podobne zagrożenie będzie występować na dużym zbiorniku? Niekoniecznie w tak dużym wymiarze, woda przed  trafieniem do dużego zbiornika jest w naturalny sposób filtrowana przez profil glebowy, a następnie przez pompy głębinowe trafia w znacznie lepszej formie do kąpieliska. Co sprawia, że woda w dużym zbiorniku jest lepsza, ale oczywiście jeszcze daleka do stwierdzenia krystalicznej.
Kąpiel w małym zbiorniku we wodzie z dużą domieszką rakotwórczego benzopirenu nie należy do najzdrowszych, tym bardziej że uzupełnianie wody odbyło się parę dni wcześniej.

Nie wiadomo dlaczego ludzie w ramach morsowania wybierają akurat to miejsce. Biorąc pod uwagę sporo wątpliwości na ten moment to można stwierdzić, że są to decyzje nieroztropne. W trosce o zdrowie naszych mieszkańców sugerujemy na przyszłość kąpiel w dużym zbiorniku jeśli poziom wody pozwoli albo w okolicznych kąpieliskach takich jak Raszków czy Antonin przynajmniej do czasu wyjaśnienia sytuacji. Być może okaże się że to fałszywy alarm i nie jest tak źle w małym zbiorniku, ale na chwilę obecną po co ryzykować własne zdrowie?

Na ostatniej sesji Rady Miasta proceder uzupełniania wody przez spółkę CRK SiR poddał pod wątpliwość radny Andrzej Kornaszewski. Składając poniższą interpelacje. Pod wątpliwość podał nawet sens jedzenia ryb złowionych w tym zbiorniku z uwagi na możliwość ich skażenia. Interpelacja ma charakter zapytań, aby wyjaśnić tą kwestie.

Poniżej interpelacja:

Interpelacja

„Szanowna Pani Prezydent.

W związku z zamieszczonymi na portalu społecznościowym Facebook zdjęciami, na których widać jak spółka CRK Sport i Rekreacja zarządzająca kompleksem Piaski- Szczygliczka pompuje wodę z Ołoboku do mniejszego zbiornika na Piaskach mam kilka pytań:

1. Czy to prawda, że w grudniu br spółka CRK SiR dopełniała bezpośrednio wodą z Ołoboku mały zbiornik?
2. Czy jest prawdą, że skończyło się pozwolenie wodno- prawne na wykorzystanie wody z Ołoboku i spółka dokonuje tego bez jego posiadania?
3. Czy jest prawdą, że nie wykorzystuje się do dopełniania dużego zbiornika pomp głębinowych usytuowanych obok małego zbiornika (z tych samych powodów- brak pozwolenia), tylko dolewa się wodę bezpośrednio?
4. Czy prawdą jest, że woda w Ołoboku zawiera m.in. węglowodory aromatyczne, takie jak m.in. Fluoranten, Benzo(a)piren, Benzo(b)fluoranten, Benzo(g,h,i)perylen substancje rakotwórcze, których ilość powoduje określenie chemicznego stanu wody jako „poniżej dobrego” a ogólnego stanu JCWP (jednolitych części wód powierzchniowych płynących) jako zły? 
5. Czy wprowadzanie wody skażonej tymi węglowodorami aromatycznymi do zarybionego zbiornika, w którym mieszkańcy Ostrowa łowią ryby, które później spożywają, nie jest działaniem na ich szkodę? 
6. Czy w sytuacji, kiedy wyniki badań przeprowadzonych przez WiOS Poznań są ogólno dostępne, nie powinno się zaprzestać zarybiania i połowu ryb w małym zbiorniku informując mieszkańców o zagrożeniach? „

2019-01-01 ok24.tv za infostrow.pl