Najnowocześniejsze więzienie w Polsce powstanie w gminie Żelazków. Inwestycja ma kosztować 250 milionów złotych i  docelowo dać pracę 250 osobom. W samym obiekcie ma być miejsce dla 800 osadzonych. Nowoczesne obiekty mają być wyposażane w hale lub linie produkcyjne. Więźniowie zamiast wyjeżdżać do pracy na zewnątrz, będą mogli wykonywać prace na miejscu.

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej obiecywało, że więzienie do Kalisza wróci.  Już w grudniu, w czasie wizyty w Szczypiornie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oznajmił, że więzienie powstanie w całkiem nowym obiekcie, w sąsiedztwie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. Jednak pomysł budowy nowego, który pojawił się na przełomie 2015 i 2016 roku, w mieszkańcach Szczypiorna wywołał zdecydowany sprzeciw.

Rok temu parlamentarzyści PiS-u: Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak, Piotr Kaleta i Andrzej Wojtyła zapowiadali, że zwrócą się do ministra Zbigniewa Ziobro z prośbą o reaktywowanie zakładu karnego przy ul. Łódzkiej. Teraz pojawiła się zupełnie nowa koncepcja, którą na konferencji prasowej przekazała poseł PIS Joanna Lichocka.

Gmina przekazała pod jego budowę blisko 20-hektarowy teren.

– Został podpisany list intencyjny, w ramach którego ja mam zobowiązanie jako gmina do podłączenia wodociągów, kanalizacji i stworzenia drogi technicznej, którą już wykonałem. Można już praktycznie rozpoczynać budowę – mówi Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków. – Sam zakład penitencjarny to jedna część, oczywiście znacząca ponieważ będzie zajmowała około 70 proc. powierzchni. Druga część to węzeł przesiadkowy, który zostanie wybudowany w tym samym miejscu.

Wójt Żelazkowa zajął się wszelkimi formalnościami. Tydzień temu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu, który koordynuje inwestycję, grunty o powierzchni 16,7 ha. Wiadomo, że teren przyszłego zakładu karnego nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domów lokalnej społeczności.

Kiedy rozpoczną się pierwsze prace w terenie i jaki jest termin oddania więzienia do użytku? O terminach i szczegółach ani posłanka ani wójt nie chcieli mówić.

2017-10-17 ok24.tv fot. zelazkow.pl