Cele dla 262 osadzonych, wartownia, parking, boisko sportowe oraz kotłownia, stacja hydroforowa ze zbiornikiem wody i stacja transformatorowa z agregatem prądotwórczym – wszystko to za blisko 19 milionów złotych zbudowane do końca 2018 roku. To w Szczypiornie ma powstać nowe kaliskie więzienie. – Ta sprawa wprawdzie przesądzona została już zimą, ale wraca ze względu na różne pytania, dlatego chcemy jeszcze raz o tym powiedzieć: budynek przy ulicy Łódzkiej nie będzie już więzieniem – podkreśla poseł Joanna Lichocka. Poseł Tomasz Ławniczak dodaje – Koszt przebudowy samego budynku wynosiłby co najmniej 9 mln 800 tysięcy złotych, ale odbyłoby się to kosztem zmniejszenia do 186 miejsc dla osadzonych, dlatego, że powierzchnia w nowych standardach dla osób osadzonych musiałby się zwiększyć. Natomiast koszt budowy różnorodnych instalacji zewnętrznych i ich zainstalowanie to co najmniej kolejne 8 mln zł. Daje to razem koszt 17 mln 800 tysięcy złotych.

Politycy PiSu podkreślają, że prawdopodobnie część pieniędzy będzie pochodziło z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Co dalej z opuszczonym budynkiem kaliskiego więzienia? – Z naszej strony było kilka propozycji – przypomina poseł Piotr Kaleta. – One były mniej lub bardziej trafne. Niedawny dzień otwarty w więzieniu pokazał nam także, że może być zainteresowanie jakąś specjalną możliwością jego wykorzystania.A Joanna Lichocka ponownie zwraca się do władz Kalisza. – Ja jeszcze raz ponawiam mój apel do prezydenta Grzegorza Sapińskiego i jego zastępcy, pana wiceprezydenta Piotra Kościelnego, żeby podjęli wreszcie to wyzwanie– mówi posłanka. – Żebyśmy zastanowili się, może wspólnie z mieszkańcami Kalisza, jakie najlepsze byłyby rozwiązania dla tego starego budynku. Jako parlamentarzyści deklarujemy, że gdy taki projekt zostanie opracowany to wydepczemy wszystkie ścieżki do wszystkich możliwych ministerstw, żeby zdobyć na to dofinansowanie. Zdajemy sobie sprawę, że tak wielki budynek i jego dopasowanie do jakichś nowych potrze wymaga dużych pieniędzy i wiemy, że Kalisz nie może zostać z tym sam.

Na dotychczasowy budynek więzienia przy ul Łódzkiej wciąż nikt nie ma pomysłu – zabytkowy gmach potrzebuje ogromnego zastrzyku finansowego.

2016-06-27 ok24.tv za wkaliszu.pl