Rozporządzenie, które wprowadza nowe obowiązki w strefach żółtych i czerwonych dla Polaków, ma dać nowy oręż w ręce policji. Zmiany ogłoszono na wspólnej konferencji Ministerstwa Zdrowia i Komendy Głównej Policji.
Na mocy nowego rozporządzenia, mieszkańcy powiatów przypisanych do strefy żółtej będą musieli nosić maseczki również na zewnątrz.

Wyjście do sklepu czy do parku będzie wiązało się z obowiązkowym zasłanianiem ust. Jednocześnie w tych regionach zostanie ograniczona liczba osób na weselach. Do tej pory było to 100, teraz będzie 75. W całym kraju z kolei maksymalna liczba gości spadnie ze 150 do 100.

W strefie czerwonej z kolei zmiany dotkną niektóre biznesy. Lokale gastronomiczne i bary będą otwarte wyłącznie do godziny 22. – Wieczorami lokale gastronomiczne to często tzw. imprezownie. Okazuje się niejednokrotnie, że bary czy puby są wykorzystywane do obchodzenia zakazu działalności klubów i dyskotek – po godz. 22 puszcza się w nich muzykę i organizuje imprezę. Idzie jesień i biesiadowanie na wolnym powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze, nie będzie już możliwe. Klienci w naturalny sposób przeniosą się do lokalu, gdzie atmosfera sprzyja zakażaniu – wyjaśniał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister zdrowia Adam Niedzielski.