Albo oddasz dane, albo stracisz aplikację – taką alternatywę stawia przed użytkownikami należący do Facebooka Whatsapp – popularny komunikator szyfrujący wysyłane i odbierane wiadomości.
Jeśli nie zgodzisz się na udostępnienie danych Facebookowi, portal zablokuje ci WhatsAppa. 8 lutego aplikacja dla smartfonów zmienia politykę prywatności.
O sprawie donosi Telepolis. Komunikator, który do tej pory cieszył się bardzo dobrą opinią z powodu możliwości szyfrowania rozmów, zmienia swój kurs. Szyfrowanie end-to-end, co prawda, zostanie, ale Facebook wyciągnie mnóstwo informacji z pozostałych, dostępnych danych.
Nowa polityka prywatności
Najważniejsze zmiany w polityce prywatności WhatsAppa dotyczą przetwarzania danych. Mówią między innymi o tym, jak „firmy mogą wykorzystać usługi udostępniane przez Facebooka, by przechowywać i zarządzać swoimi rozmowami” oraz „jak WhatsApp i Facebook będą współpracować, by zapewnić integrację między produktami należącymi do Facebooka”.
Informacje, które trafią do Facebooka, to m.in. dane na temat używania komunikatora (czas i długość sesji, ustawienia, grupy, interakcje z firmami, diagnostyka itp.), lokalizacji, urządzenia, połączeń. Do tego opisy, avatary, obrazki grup i dane o płatnościach wykonanych w aplikacji. Facebook wykorzysta je później do personalizowania reklam i proponowania powiązanych treści.
Firma zgromadzi te przeogromne ilości informacji bez zaglądania do naszych rozmów. Przy użyciu narzędzi BigData będzie mogła skutecznie szacować z kim, o czym i kiedy rozmawiamy – na podstawie dostępnych danych.
Brak zgody na nową politykę prywatności sprawi, że konto na WhatsAppie zostanie skasowane.
Aplikacja WhatsApp należy do Facebooka. W zeszłym roku przeszła rebranding, by lepiej podkreślić to powiązanie. Program został przemianowany na „WhatsApp od Facebooka”.