Już nie tylko Ukraińcy pracują na terenie powiatu ostrowskiego. Dołączają do nich także Białorusini.W związku ze zmianą przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce- wniosków jest mniej niż w rok temu o tej porze- ale i tak są ich setki– mówi Hanna Pawlak Kornacka- dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

Obecnie stopa bezrobocia w powiecie ostrowskim jest jedną z najniższych w historii i wynosi 3, 2 procent. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski wykonywać różne zawody. Najwięcej, bo ponad 90 proc., podejmuje się pracy fizycznej. Przeważnie są to spawacze, ślusarze czy budowlańcy, ale przyjeżdżają też programiści, lekarze czy osoby do pomocy domowej i opieki nad seniorami.

Według prognozy GUS, ludność Polski zmniejszy się do 2050 roku o 3,15 mln osób, czyli aż o 8,3 proc. Spada przyrost naturalny i rośnie liczba zgonów. W 2050 roku aż o 174 tys. więcej Polaków umrze, niż się urodzi, a osoby w wieku powyżej 65 lat będą stanowiły ponad 30 proc. populacji. Eksperci są zgodni, że nie da się przewidzieć skali imigracji i tego, jak duży procent polskiej populacji w 2050 roku stanowić będą obcokrajowcy. Zależy to od ogólnej światowej sytuacji politycznej, ale też od tego, jaki kierunek przyjmie polska polityka migracyjna.

2018-04-03 ok24.tv