Według sondażowych danych wybory prezydencie w kraju wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda     ( rocznik 1972), który uzyskał 53% poparcia w II turze wyborów. Tym samym dobiega końca 5-letnia kadencja Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej Bronisława Komorowskiego, który zdobył 47% głosów.

17360508393_058566b4a8_o

– Nie udało się tym razem. Tak zdecydowali obywatele. Gratuluję mojemu konkurentowi – panu Andrzejowi Dudzie i życzę udanej prezydentury – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

Nieoficjalne wyniki wyborów w Ostrowie Wielkopolskim:

Bronisław Komorowski – 20 591
Andrzej Duda – 12 592

W Ostrowie  wygrał zdecydowanie Bronisław Komorowski stosunkiem głosów 65% do 35%. Uprawnionych do głosowania jest 59 088 ostrowian.

Bronisław Komorowski największe poparcie uzyskał w Opolskiem – 63,2 procent. Prezydent wygrał również w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, śląskim i dolnośląskim.

W okręgu poznańskim Bronisław Komorowski uzyskał znacząco więcej głosów niż jego konkurent Andrzej Duda. Na ustępującego prezydenta Komorowskiego głosowało ponad trzysta trzydzieści trzy tysiące obywateli. Na Andrzeja Dudę niecałe sto siedemdziesiąt tysięcy. Oznacza to, że ponad 66 procent dla Bronisława Komorowskiego i niecałe 34 procent dla Andrzeja Dudy.  Do urn w  Poznaniu i okolicach poszło nieco ponad pół miliona obywateli.

Andrzej Duda wygrał w konińskim okręgu wyborczym. Dostał ponad 55 procent głosów, a Bronisław Komorowski prawie 45 procent. Frekwencja w okręgu wyniosła prawie 53 procent. Ustępujący prezydent zwyciężył za to w samym Koninie i w Słupcy. Natomiast w Kole –  Komorowski przegrał zaledwie jednym głosem z kandydatem PiS-u.W samym Koninie Komorowski  otrzymał ponad 51 procent głosów a Duda ponad 48 procent. W Koninie do urn poszło ponad 57 procent mieszkańców miasta. W pierwszej turze, przypomnijmy, było to 50 procent.

Ustępujący prezydent ponownie wygrał w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Mieszkańcy ośmiu powiatów w tej części Wielkopolski wczoraj jeszcze raz zaufali Bronisławowi Komorowskiemu. Zagłosowało na niego prawie 60 proc. Frekwencja wyborcza w okręgu leszczyńskim przekroczyła 52 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski zdobył 61,08 proc. głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich w okręgu wyborczym w Pile, jednym z pięciu okręgów w Wielkopolsce. Na kandydata PiS Andrzeja Dudę zagłosowało 38,92 proc. Według opublikowanego przez Okręgową Komisję Wyborczą w Pile protokołu wyników głosowania, frekwencja w drugiej turze wyniosła 52,60. Dwa tygodnie temu w regionie do urn poszło 45,3 procent uprawnionych mieszkańców północnej Wielkopolski.

2015-04-24 ok24.tv