Wigilia i święta maksymalnie w 5 osób. Rząd ureguluje Boże Narodzenie i sylwestra. Czy zdąży z wydaniem rozporządzeń czy znów będzie prawo z konferencji prasowej?
Rząd pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. – Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby nie planować żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych, ani w Austrii, Włoszech, w Szwajcarii, ani w Polsce – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji.
Szczegóły poznaliśmy w wytycznych w „kompleksowym planie działań na nadchodzący czas”, który można przeczytać na stronie gov.pl. Wynika z nich, że dla wielu osób niemożliwe będą nie tylko świąteczne wyjazdy, ale też spotkania z rodziną czy znajomymi, nawet tymi mieszkającymi tuż obok.

„W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób. Imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.”

Nic nie wyjdzie też z imprezy na sylwestra. W rządowym planie okres od 28 grudnia to co prawda „etap stabilizacji”, a w zależności od sytuacji epidemicznej możliwy będzie stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych, jednak w akapicie „zgromadzenia i spotkania” wiele się nie zmienia.

Nadal jest tam zapis, że „W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób”, dochodzi też kwestia odległości: „pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m”.

Są i „domówki”: „Imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają”.