Od połowy roku pieszy będzie miał bezwzględne pierwszeństwo nie tylko gdy jest na pasach, ale także stojąc tuż przed nimi. To jednak nie koniec zmian.
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Bezwzględne pierwszeństwo pieszego przy wchodzeniu na przejście póki co było jedynie projektem. W czwartek 21 stycznia Sejm przyjął nowelizację i już za kilka miesięcy nowe przepisy zaczną obowiązywać.
Co się zmieni? Wprowadzona zostanie zasada pierwszeństwa pieszych nie tylko na przejściu, ale także przy wchodzeniu na pasy.

Zgodnie z ustawą pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które mogłoby rozpraszać jego uwagę. Skończy się także jazda na zderzaku i rożne ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym.

Za przyjęciem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym głosowało 423 posłów, 22 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Posłowie poparli też poprawkę vacatio legis zaproponowaną przez PiS. Wnosi ona, by nowe przepisy weszły w życie dopiero za jakiś czas, ze względu na potrzebną kampanię informacyjną. Nowe prawo zacznie więc obowiązywać 1 czerwca 2021 r.

Kampania społeczna będzie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.