Ktoś może wyłudzić pożyczkę z “Tarczy” w imieniu Twojej firmy. Sprawdź czy już tego nie zrobił!
O pomoc dla firmy na czas pandemii można łatwo zawnioskować przez internet. I dobrze, bo biurokracja w tej sytuacji nie jest wskazana. Niestety, serwis praca.gov.pl umożliwia każdemu złożenie wniosku w imieniu dowolnego przedsiębiorcy. A ponieważ we wniosku można podać dowolne konto bankowe, także takie nienależące do przedsiębiorcy w imieniu którego wniosek jest składany, to oznacza, że można podkraść cudzą dotację. Co gorsza, ktoś już najwyraźniej to próbuje takich wyłudzeń.
O sprawie pisze niebezpiecznik.pl
serwis praca.gov.pl pozwala złożyć wniosek o pożyczkę w imieniu dowolnego przedsiębiorcy ale upoważnienie (skan) można podrobić, a nawet jeśli nie jest podrobione, to składający wniosek nabywa uprawnienia do “całości” konta przedsiębiorcy i ma wgląd w pozostałe sprawy.

Pieniądze, jeśli będą wypłacone, trafią na konto wskazane we wniosku. Oczywiście to od urzędu zależy, czy wniosek zostanie zrealizowany (może być odrzucony z różnych przyczyn). Wiemy, że niektórzy urzędnicy są bardzo czujni i pewnie w przynajmniej niektórych przypadkach nabiorą uzasadnienia i skontaktują się z przedsiębiorcą. Wiemy też, że niestety są zapracowani i mogą — chcąc szybko pomagać firmom w kiepskiej kondycji finansowej — przymknąć oko i zrezygnować z biurokracji.
Więcej na niebezpiecznik.pl