W piątek, na ulicy Wolności powstał kontrapas, będący odpowiedzią na potrzeby poruszających się na rowerach mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. W mediach społecznościowych i komentarzach na lokalnych portalach pojawiło się wiele wpisów mówiących o kontrowersyjności rozwiązania.
Czy tak jest faktycznie?
Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim planując remont ulicy Wolności postanowił skorzystać z doświadczeń innych miast i na nowym dywaniku wyznaczył kontrapas dla rowerów.
Czym jest kontrapas?
Kontrapas to wyznaczony przeciwny pas drogi jednokierunkowej dla rowerzystów.
Rozwiązanie pozwala lepiej wykorzystać wąskie, jednokierunkowe ulice miejskie i dzięki nieznacznemu zwężeniu jezdni wprowadzić przeciwny ruch rowerów.
Jak to zrobili?
Wydzielony dla rowerzystów pas drogi powstał na ul. Wolności od ul. Raszkowskiej do ul. Partyzanckiej.
Projektant mając na uwadze, że jest to pierwsze tego typu rozwiązanie drogowe w mieście postanowił zwiększyć jego widoczność poprzez zastosowanie farby koloru czerwonego.
Dlaczego kontrapas jest nierówno namalowany?
Ulica Wolności jest typowym śródmiejskim ciągiem komunikacyjnym zapewniającym cały zakres funkcjonalności.
Parkingi, przystanki autobusowe, skrzyżowania to elementy , które mają wpływ na przebieg kontrapasa.
Wyznaczenie kontrapasa w odległości od krawędzi drogi, przy której znajdują się parkingi pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa wyjeżdzającym samochodom oraz znajdującym się na kontrapasie rowerzystom.
Na odcinku drogi przy Technikum kolejowym , na wysokości przystanku autobusowego, kontrapas zbliża się do krawędzi jezdni, by zapewnić przejazd samochodom obok zajętego przystanku.
Skrzyżowanie ul. Wolności z ulicą Kolejową, to także przesunięcie zapewniające bezpieczeństwo uczestnikom ruchu. Autobus skręcający w ul. Kolejową ma więcej miejsca na manewr i nie powinien zachodzić na drogę dla rowerów.
Czy kontrapas jest już ukończony ?
 
Wiele osób zwróciło uwagę, że na samym kontrapasie nie ma żadnych oznaczeń co utrudnia identyfikację.
Opóźnienie malowania znaków poziomych wynika z długotrwałego procesu utwardzania się farby, po zakończeniu którego piktogramy w kolorze białym zostaną naniesione.
Poczekajmy cierpliwie na zakończenie prac i uświadamiajmy wszystkich wkoło żeby jeździło się bezpieczniej.
2015-08-30 ok24.tv