Astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – te choroby możecie sobie szybko zafundować puszczając e-dymka. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco szczegółowo zbadali wpływ e-papierosów na zdrowie ludzi dorosłych Całość w piśmie „American Journal of Preventive Medicine”.
W latach 2013-16 śledzono stan zdrowia ponad 32 tys. Amerykanów. Na początku obserwacji żaden z nich nie miał zdiagnozowanej choroby układu oddechowego. Podczas trwania projektu do naukowców spływały diagnozy astmy, zapalenia oskrzeli, rozedmy i POChP. Informacje te porównywano z danymi dotyczącymi palenia papierosów – zarówno tych „e”, jak i tradycyjnych.

„Ustaliliśmy, że e-papierosy zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju przewlekłej choroby płuc o około jedną trzecią” – piszą naukowcy.

Zwykłe papierosy są oczywiście jeszcze gorsze. Ponaddwukrotnie zwiększają ryzyko zachorowania. Najgorzej jednak gdy pali się zarówno e-papierosy, jak i te tradycyjne. Ich ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby płuc się potraja. – A właśnie taki model palenia (obu rodzajów papierosów) jest dziś najczęstszy.