W ramach prowadzonych działań „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza wszystkich chętnych do przeprowadzenia bezpłatnego sprawdzenia i ustawienia świateł w swoich pojazdach. Organizatorem ogólnopolskich działań jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W okresie jesienno-zimowym prawidłowe i sprawne oświetlenie pojazdu jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pojazdy, które mają niesprawne lub nieprawidłowe oświetlenie stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W związku z powyższym Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zainicjowało ogólnopolską akcję pn. „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”.

Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi, i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód.

Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

W grudniu ubiegłego roku w Polsce zginęło 171 pieszych, czyli prawie 7–krotnie więcej niż w maju (25 osób). W związku z tym, to wcześnie zapadający zmrok i pogorszenie widoczności były czynnikami determinującymi podwyższone ryzyko zaistnienia wypadku. Niewątpliwie części tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Przedsięwzięcie „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO” ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym zwrócenie szczególnej uwagi na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem.

Ostrowscy policjanci prowadzić będą kontrole drogowe ukierunkowane na sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdów. Propagować będą również używanie elementów odblaskowych przez pieszych.

Jednym z elementów akcji jest umożliwienie kierującym dokonania bezpłatnej kontroli sprawności oraz ustawienia świateł pojazdu w wyznaczonych stacjach diagnostycznych. Udział w kampanii zadeklarowały stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz stacje zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

W dniach 10 i 17 grudnia br. kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w swoich pojazdach. Na terenie powiatu ostrowskiego kontroli takich można dokonać w Stacji Kontroli Pojazdów w Lamkach oraz w Ostrowie Wielkopolskim na ul. Strzeleckiej.

Zachęcamy do zadbania o własne bezpieczeństwo i sprawdzenia stanu oświetlenia swojego pojazdu.

2016-12-07 ok24.tv