Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim po wniosku złożonym przez radnego Jakuba Paducha publikuje wykaz umów, realizowanych w danym miesiącu i opłacanych ze środków publicznych. Nie jest to jednak kompletny wykaz wydatków, bowiem część płatności realizowana jest na podstawie faktur, bez umów. Na sesji radny Jakub Paduch zawnioskował o uzupełnienie tych wykazów  o faktury, by było transparentnie.

– Jednym z tego typu obszarów jest transparentność działania, a w szczególności transparentność wydatkowania pieniędzy publicznych, czyli pieniędzy wszystkich mieszkańców, składających się na budżet. Podczas Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego w dniu 25 marca 2015 r. przyjęta została uchwała kierunkowa w sprawie utworzenia w urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej ogólnodostępnego rejestru umów. Taki rejestr wdrożono skutecznie kilka miesięcy później i cieszy się on sporą popularnością wśród mieszkańców, którzy dopytują często o szczegóły poszczególnych pojawiających się tam pozycji.

            Czas pogłębić w Ostrowie Wielkopolskim znaczenie terminu „transparentność”, stąd zwracam się do Pani Prezydent z uprzejmym wnioskiem o utworzenie drugiego jawnego i ogólnodostępnego w internecie; analogicznego do rejestru umów, rejestru faktur, których płatność jest dokonywana ze środków budżetu naszego miasta. Proszę jednocześnie o odpowiedź na pytanie, czy jest Pani Prezydent skłonna utworzyć taki rejestr, jeśli tak, to kiedy mogłoby to nastąpić, a jeśli nie, to dlaczego? – pytał radny w interpelacji.

Wykazy umów można przejrzeć – klikając tutaj

2019-01-30 ok24.tv