Ostrzeżenie przed upałem II stopnia to już nie żarty, będzie gorąco a dla starszych i najmłodszych oznacza to poważne kłopoty. Upał potrzyma do środy (minimum) To jest właśnie pogoda na sterydach.

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – tyle ostrzeżenie z Instytutu Meteo.
Będzie piekielnie gorąco – nawet do 33 stopni, od wtorku też mniej wiatru, więc odczuwalna temperatura może być jeszcze wyższa.

Kilka zaleceń, głównie lekarskich
1 Dużo pijmy, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej, co zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Lekarze zalecają starszym osobom 2 litry wody dziennie, a młodszym nawet 3 litry.

2 Unikajmy alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie i w żaden sposób nie chronią przed odwodnieniem.

3 Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.

4 Zakładajmy przewiewne ubrania i odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Wskazane są stroje z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, najlepiej w jasnych kolorach.

5 Słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Unikajmy wtedy wychodzenia z domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, przebywajmy jak najczęściej w cieniu. W tych godzinach szczególnie trzeba chronić dzieci i osoby starsze.

6 Jeśli okres największych temperatur spędzamy w domu, korzystajmy z orzeźwiających kąpieli, a wzorem mieszkańców południowej Europy zasłaniajmy okna, aby zachować we wnętrzu jak najwięcej chłodu.

7 Intensywny sport czy fizyczna praca są niewskazane podczas upałów. Wysiłek prowadzi do wzmożonej produkcji ciepła, co grozi przegrzaniem, odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym.

8 Uważajmy na skórę. Korzystając z kąpieli słonecznych nie zapominajmy o kremach ochronnych, a przebywając na łonie przyrody zabezpieczmy skórę przed insektami (np. kleszczami, komarami).

9 Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem, a włosy przed przesuszeniem. Pamiętajmy też o okularach z filtrem UV.

10 Unikajmy skrajnych temperatur. Skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym, wejście z podwórka do mocno klimatyzowanego pomieszczenia – przeziębieniem, a picie lodowatych napojów – infekcją dróg oddechowych.