19-letni Michał Zwierz, uczeń Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim startuje w  Konkursie Naukowym E(x)plory 2016. Organizatorem Plebiscytu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. -„Chcę mieć realny wpływ na rzeczywistość, która mnie otacza. Zauważyłem jak bardzo skupiamy się na tym, żeby pomagać tylko „sobie”: wymyślamy nowe gadżety, udoskonalamy samochody, budujemy coraz wyższe budynki.”

GŁOSUJ TERAZ NA MICHAŁA: https://www.innowatorjutra.pl/kandydat/zwierz-michal,6

Inspiracją Michała do rozpoczęcia jego przygody z nauką była chęć rozwiązywania problemów ludzi. Ostatecznie mówi, że dwa momenty jego życia były decydujące. Pierwszym z nich była rozmowa z pewnym inżynierem na… poprawinach. Widząc pasję z jaką mówił o powstających maszynach, kreowaniu rzeczywistości, tworzeniu urządzeń, które powstaną dla kolejnego pokolenia, a zwłaszcza o łamaniu ograniczeń związanych z obecnym stanem techniki. Wtedy pojawiła się u niego chęć tworzenia świata – „nowego jutra”, już jako młody człowiek chciał mieć realny wpływ na rzeczywistość, która go otacza i tak pozostało do dzisiaj.

Drugim momentem, który zadecydował o jego karierze naukowej były wakacje u wujka, który jako osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim. Zauważył jak bardzo dziś skupiamy się na tym, żeby pomagać tylko „sobie”: wymyślamy nowe gadżety, udoskonalamy samochody, budujemy coraz wyższe budynki – podkreśla Michał. Z kolei osoby niepełnosprawne mają mnóstwo urządzeń, które stanem techniki przypominają ciężką konstukcję maszyny parowej zamiast nowoczesnego Ferrari. Udoskonalanie wielu urządzeń przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych sprowadza się tylko do wymieniania materiałów na nowsze, choć i to nie zawsze. Michał chciał to zmienić. Zaczął szukać i dostrzegać to czego potrzebują inni.Zauważyłem ich potrzebydodaje Naukowiec. Rozpoczął prace od stworzenia nowego typu wózka inwalidzkiego. Odrzucił kilka projektów zanim zdecydował się na ten ostateczny. Zbudował go. Radość jaka jemu temu towarzyszyła była nie do opisania, daczego? Od pragnienia doszedł do celu o jakim kilka lat wcześniej nawet nie marzył.

Na swojej drodze naukowej doświadczył pomocy wielu ludzi. Skromnie podkreśla, że sam nie byłby w stanie tego osiągnąć. Już na początku drogi otrzymał fachową wiedzą inżynierów i konstruktorów, którzy zdecydowali się wytłumaczyć wiele procesów produkcyjnych. Ogromna w tym zasługa mojego Taty, który mnie do nich skierował – nie zapomina Michał.

Steve Jobs powiedział kiedyś: „Człowiekowi, który wie do czego zmierza cały świat usuwa się z drogi” . Coś w tym jest, jak wspomina Michał zaczął pracować nad projektem to nagle zdobywał wiedzę, o której mógł wcześniej tylko pomarzyć. Jedna z firm zdecydowała się pomóc jemu w wykonaniu swojej wizji, zaoferowali pełne wsparcie, nie tylko finansowe. Wspomina rozmowy z inżynierami, o ktorych rozmyślał przez wiele godzin: Praca w programie, który musiałem długo poznawać, tworzenie profesjonalnej dokumentacji, bez której nie byłoby patentu, czy inne rzeczy, których sam bym nie osiągnął. Pomimo tego, że nie było łatwo, to warto jest poświęcać nieprzespane noce dla spełniania marzeń drugiej osoby.

– Bardzo kusi mnie możliwość wzięcia udziału w konferencji Polska 2.0 w Londynie. Twierdzi, że brakuje mu fachowej wiedzy z dziedziny start-up’ów. To dla niego idealna okazja do rozmowy z wieloma fachowcami, poszerzenia horyzontów, szansa na zdobycie kontaktów do potencjalnych inwestorów.  Docenia sam fakt  możliwości startu w Plebiscycie E(x)plory Innowator Jutra 2016: To dla mnie olbrzymie wyróżnienie, to idealna okazja do promocji mojego projektu, a także okazania wdzięczności ludziom, którzy mi pomagają. Chcę utwierdzić ich w przekonaniu, że podjęli słuszną decyzję o wspieraniu mnie.

MICHAL2

Na Innowatora Jutra 2016 głosować można od 1 września do 7 października 2016 do godz. 12:00. Zwycięzca Plebiscytu zostanie ogłoszony podczas gali wręczenia nagród na Konkursie Naukowym E(x)plory w dniu 7 października 2016 roku o godz. 15:00, informacja o wynikach głosowania pojawi się także na stronie internetowej Plebiscytu oraz na facebook.com/Explory.

GŁOSUJ TERAZ NA MICHAŁA: https://www.innowatorjutra.pl/kandydat/zwierz-michal,6