Prawie 120 tys. sztuk papierosów oraz ponad 7 kilogramów tytoniu bez znaków akcyzy zabezpieczyli kaliscy policjanci
Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu ustalił, że gdyby nielegalne towary trafiły na rynek to skarb państwa straciłby blisko 140 tysięcy złotych z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego.
Policja cały czas walczy handel nielegalnymi towarami. Nieumundurowani funkcjonariusze cyklicznie pojawiają się na placach targowych, bazarach i giełdach. Głównym celem kontroli jest wyeliminowanie nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi. Podczas tego typu działań funkcjonariusze interesują się nie tylko przemycanymi papierosami czy alkoholem, ale także nielegalnie sprzedawanymi lekarstwami, czy przedmiotami z podrobionymi znakami towarowymi.

W sobotę na jednym z targowisk, policjanci zabezpieczyli papierosy oraz tytoń bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Nielegalne towary były przechowywane m.in. w jednym z kiosków handlowych. Łącznie do policyjnego depozytu trafiło blisko 120 tys. sztuk papierosów oraz ponad 7 kilogramów tytoniu. Wszystkie zabezpieczone towary nie posiadały polskich znaków skarbowych akcyzy.
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 47 i 23 lat. Obaj usłyszeli zarzuty z Kodeksu karno skarbowego. Grozi im wysoka grzywna.
Na podstawie wstępnych wyliczeń ustalono, iż szacunkowa wartość strat na jakie narażony został Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, sięga kwoty blisko 140 tysięcy złotych.