Centrum badań test and go wraca do Kępna. To najważniejsza decyzja, jaką podjęto dziś po zwołanym przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka sztabie kryzysowym w formie wideokonferencji z władzami samorządowymi powiatu kępińskiego, starostwa, władz Kępna, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz służbami mundurowymi.

Punkt test and go stanie ponownie w Kępnie przy ulicy Sportowej w dniach od 1 do 3 czerwca w godzinach od 10:00 do 16:00. Pierwsze dwa dni przeznaczone będą na badania tylko i wyłącznie pracowników największych zakładów pracy w powiecie. Szczególnie tych z branży meblarskiej, ale nie tylko. – Podjęliśmy decyzję o przebadaniu przesiewowym od 5 do 7 procent ze składu załogi danej firmy. Badanie w dalszym ciągu jest dobrowolne i bezpłatne. O przekazanie list osób, które chcą poddać się wymazowi włodarze poszczególnych gmin poproszą właścicieli największych zakładów pracy. Mowa tutaj o firmach zatrudniających minimum około tysiąca osób – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Lista w dalszej kolejności trafi do służb sanitarnych. To one zajmą się przekazaniem dalszych instrukcji zakwalifikowanej osobie do wymazu. – To nasza wspólna decyzja, chcemy, aby mieszkańcy powiatu czuli się bezpiecznie i zrobimy wszystko, aby sytuacja w Kępnie wróciła do normy. Prosimy więc właścicieli zakładów pracy, aby w trybie pilnym podjęli współpracę z władzami gminy w tym zakresie – dodaje wojewoda.

Środa, czyli trzeci dzień działalności punktu będzie przeznaczony z kolei dla pozostałych mieszkańców powiatu kępińskiego, którzy mają objawy zakażenia lub podejrzewają, że mogły mieć kontakt z taką osobą. Aby wziąć udział w badaniu należy zgłosić się pod numer telefonu 61 65 68 075.


Na terenie województwa wielkopolskiego w dniu 27.05.2020 r. z powodu podejrzenia zakażeniem koronawirusem:

Hospitalizowane są ogółem 204 osoby;
Poddanych izolacji lub kwarantannie jest 5171 osób;
Objęte nadzorem epidemiologicznym są aktualnie 162 osoby;
Wyleczone są 1094 osoby.