Tour de Konstytucja PL wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Obrona praw obywatelskich w świetle ostatnich wydarzeń w tzw. Trybunale Konstytucyjnym, a związanych z honorowym Patronem Tour de Konstytucja – Adamem Bodnarem, RPO VII kadencji – nabrały szczególnego znaczenia. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Na trybunach amfiteatru w Parku Miejskim zasiedli lokalni politycy, wśród nich także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz ostrowski poseł KO Jarosław Urbaniak, na scenie o Konstytucji, prawach człowieka i państwie prawa mówili m.in Michał Wawrykiewicz czy Igor Tuleya.

Celem jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Ruszamy 3 maja z Radomia żeby spotkać się z Wami i porozmawiać na temat praw obywatelskich. Odwiedzimy ponad 90 miast. Możecie zgłosić się do naszej akcji organizując w waszych miastach wydarzenie, które będzie polegało na połączeniu prezentacji zapisów konstytucji ze spotkaniem rodzin na świeżym powietrzu.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.
Od kilku lat Polska zmaga się z kryzysem konstytucyjnym. Populistyczne prawicowe rządy, odradzanie się skrajnych ruchów nacjonalistycznych, brak akceptacji dla osób LGBTQ+ oraz łamanie przez obóz władzy podstawowych praw obywatelskich i praw człowieka – widzimy to na co dzień od 2015 roku, od kiedy wychodzimy na ulice, żeby wyrazić nasz sprzeciw.

Przez kilkadziesiąt dni po Polsce podróżuje zwój Konstytucji RP. Odpowiednio oznakowany „Tour – BUS” przewozi także materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.