Sieć sklepów Biedronka poinformowała, że od 15 marca wprowadza do sprzedaży testy serologiczne na Covid-19. Jeden klient będzie mógł kupić maksymalnie trzy sztuki.
Sieć podkreśla, że test jest prosty do wykonania, a wynik uzyskuje się po ok. 10 minutach. Zwraca też uwagę, że jego dokładność to ponad 98 proc.
Sieć podkreśla, że zgodnie z zaleceniami producenta testu, po uzyskaniu pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał należy skontaktować się z lekarzem. To samo powinniśmy zrobić przy wyniku negatywnym, gdy mamy objawy, które można powiązać z Covid-19.

Testować należy porządnymi testami, jeśli chce się znać właściwą odpowiedź. Testy szybkie na przeciwciała są obarczone dużym ryzykiem (błędu – przyp. red.) – powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Berendą prof. Robert Flisiak, szef Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Co ważne, wynik szybkiego testu kupionego w sklepie nie umożliwi nam też podróżowania po świecie bez kwarantanny. Służby graniczne akceptują tylko testy profesjonalne.