Ostrowska firma MAHLE Behr jest sponsorem dwóch zespołów konstruktorskich Formuła Student: PUT Motorsport (Politechnika Poznańska) i PWR Racing Team (Politechnika Wrocławska), które budują prototypowe modele bolidów wyścigowych. Pracownicy MAHLE Behr, ich rodziny, uczniowie ostrowskich szkół technicznych oraz zaproszeni goście będą mieli okazję zobaczyć bolidy podczas specjalnej prezentacji, w najbliższą sobotę 23 września.

Formuła Student to międzynarodowa seria prestiżowych zawodów dla inżynierskich zespołów studenckich organizowana każdego roku przez organizację SAE International. Inicjatywa ta zrodziła się blisko 40 lat temu, a obecnie zawody Formuła Student odbywają się na czterech kontynentach, w kilkunastu krajach, m.in. na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, Riccardo Paletti we Włoszech oraz Hockenheimring w Niemczech. Ideą zawodów jest samodzielne zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowane pojazdu wyścigowego na wzór tych z Formuły 1. Skonstruowane przez studentów bolidy poddawane są w czasie zawodów serii testów i ocen, od design’u począwszy, a na próbach szybkościowych kończywszy.

Koncern MAHLE jest sponsorem 27 zespołów Formuły Student w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. MAHLE Behr z Ostrowa Wielkopolskiego sponsoruje dwa zespoły: PUT Motorsport (Politechnika Poznańska) i PWR Racing Team (Politechnika Wrocławska).

Projekt ten łączy pasję do innowacji z nauką zarządzania projektem. Pokazuje on, jak innowacyjni potrafią być studenci. MAHLE Behr wspiera zespoły finansowo oraz poprzez doradztwo techniczne i biznesowe.  Właśnie to połączenie wiedzy inżynierskiej zdobytej na studiach oraz podczas współpracy z inżynierami MAHLE, z zaangażowaniem i pracą w zespole decyduje o powodzeniu bolidu w zawodach.

Prekursorem Formuły Student w Polsce jest studencki zespół z Wrocławia – PWR Racing Team, który rozpoczął swoją działalność w 2009 roku. Współpraca ostrowskich specjalistów z wrocławskim zespołem rozpoczęła się przy budowie bolidu RT08, którego prezentacja odbyła się w czerwcu 2017 r. na Politechnice Wrocławskiej.

PWR Racing Team z bolidem RT08 jako pierwszy polski zespół wygrał zawody FSAE Italy na torze Riccardo PalettiCircuit, a udany sezon 2016/17 pozwolił studentom z Wrocławia przesunąć się na 8. pozycję w klasyfikacji światowej zawodów Formuła Student wśród 540 drużyn.

Równolegle ostrowska firma rozpoczęła współpracę z poznańskim teamem, przy budowie bolidu CYBINA. Zespół PUT Motorsport został utworzony w 2014 roku, a ich najnowsza konstrukcja – bolid CYBINA sprawił, że sezon 2016/17 był dla nich przełomowym. Z zawodów Formula Student IMechE w Wielkiej Brytanii poznański zespół wrócili z zaszczytnym 5. miejscem w klasyfikacji ogólnej zawodów, wyprzedzając m.in. niezwykle doświadczoną i zdolną drużynę z Oksfordu. Również w pozostałych zawodach zespół PUT Motorsport klasyfikowany był na miejscach w pierwszej dziesiątce w konkurencjach dynamicznych.

Dzięki współpracy z doświadczonymi konstruktorami, zatrudnionymi w MAHLE Behr, studenci mogą efektywniej wykorzystywać posiadane zasoby i mieć dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych. A już w tą sobotę, 23 września pracownicy MAHLE Behr, ich rodziny oraz zaproszeni goście będą mieli okazję obejrzeć skonstruowane przez studentów bolidy podczas specjalnej prezentacji.

Inf. Małgorzata Mieszała

/MAHLE Behr Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o./