Tydzień został do rozpoczęcia 35 Szybowcowych Mistrzostw Świata – największej lotniczej imprezy tego roku. Na zawody do Michałkowa przyjedzie ponad 130 zawodników z całego świata, którzy walczyć będą o podium w trzech klasach: Club, Standard i 15-metrowej. Część zawodników jest już na miejscu i trenuje do lotów. W Aeroklubie Ostrowskim trwają natomiast już ostatnie szlify organizacyjne, również te związane z bezpieczeństwem imprezy. 

W pełnej gotowości jest Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Ostrowie: ”Mamy pełna obsadę, a do dyspozycji cztery samochody, które  jednocześnie mogą wyjechać do zdarzenia. Jeżeli byłaby potrzeba uruchomienia jednostek OSP, to również są w gotowości bojowej”- powiedział brygadier Jacek Wiśniewski, komendant PSP.

W rejonie Michałkowa pojawi się więcej patroli policji, będzie wzmożony nadzór nad lotniskiem i drogami dojazdowymi. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, które mogą blokować przejazd dla karetek czy straży pożarnej. Kierowcy muszą liczyć się z mandatami czy nawet odholowaniem aut. Komunikaty na temat mistrzostw zostały przekazane również do lokalnych posterunków, które mają udzielić wszelkiej pomocy zawodnikom w przypadku lądowania poza obszarem Michałkowa.

„Zakładamy, że takiej konieczności nie będzie, ale w przypadku gdyby doszło do jakiś wydarzeń nadzwyczajnych, to w ciągu 2 godzin możemy zebrać 200 policjantów i wsparcie jednostek z Poznania”-  mówi mł. insp. Piotr Wilkowski, szef policji.

Gotowe jest również całe zabezpieczenie medyczne:  „W przypadku gdyby jednak zaistniały takie okoliczności, mamy do dyspozycji całodobowe zespoły ratownictwa medycznego – dwa specjalistyczne i trzy podstawowe. Na miejscu jest tez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który w zależności od potrzeb przewiezie pacjentów do szpitala w Ostrowie lub Kaliszu. Siły i środki są wystarczające”-  mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie.

Na lotnisku przygotowane będą miejsca parkingowe, zaplecze gastronomiczne i sanitarne, pole dla namiotów i camperów, gdzie zdecydowała się nocować część zawodników. Uroczyste otwarcie mistrzostw z udziałem zaproszonych gości odbędzie się 7 lipca na ostrowskim rynku – start o godzinie 18:00. Zawody potrwają do 22 lipca.

Wszystkie informacje, zdjęcia, transmisje live są dostępne na stronie internetowej: wgc2018.pl/pl/,