Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu wychodzi ze sztuką na miasto A „Postój ze sztuką” to akcja, w ramach której polskie dzieła pojawią się na przystankach autobusowych. Przemysław Branas, Karol Radziszewski, Mateusz Choróbski, Michał Knychaus, Irenka Kalicka i Xavery Wolski to artyści, których prace w najbliższym czasie będzie prezentować Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. Niby nic w tym szczególnego, a jednak! Dzieła tych twórców będą bowiem prezentowane poza murami galerii, a konkretnie na przystankach autobusowych.

– Przestrzeń galerii to przestrzeń bezpiecznego spotkania sztuki z odbiorcą – mówi Małgorzata Kaźmierczak, kuratorka projektu i jednocześnie szefowa Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. – Instytucje sztuki nadal mają moc naznaczania tego, co jest twórcze i kontrolowania odbioru dzieła. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu decyduje się na opuszczenie strefy komfortu i konfrontację z anonimowymi odbiorcami. Sztuka w miejscach publicznych gubi swój galeryjny dystans, a nieprzewidziane bezpośrednie spotkanie z nią może być ważnym doświadczeniem dla przypadkowych widzów. Wyjście dzieł z instytucjonalnych ram i wejście w przestrzeń publiczną pozwala zanegować wcześniej zakodowane tzw. poprawne reakcje i poprawne rozumowanie. Chcemy, by przestrzeń Kalisza stała się realnym miejscem zaistnienia sztuki, dlatego proponujemy jego mieszkańcom, aby „postali ze sztuką”. Przypadkiem, przelotnie i na chwilę. Naszą akcję na kaliskich przystankach autobusowych zaczynamy od prezentacji „Maski rytualnej 01” Przemysława Banasa – dodaje Małgorzata Kaźmierczak.

Sam autor, miksujący różne media – od fotografii po instalacje – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i doktorant na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu o swojej pracy pisze tak „To fotografia, która jest efektem intensywnych i ciągłych poszukiwań rytuału we własnym mieszkaniu. Jest ona wyrazem moich dążeń estetycznych, ale też tematycznych; interesuje mnie motyw zmiany i przeistaczania się (również samej materii), ale również polityczny aspekt używanych przeze mnie materiałów spożywczych (np. banany). Dla mnie fotografia ta jest przejawem pracy performera, a nie fotografa, estetyczną dokumentacją szerszego działania we własnym domu – performance’u” .

Fotografia jest częścią cyklu „Czkawka”, prezentowanego na indywidualnej wystawie artysty w MOCAK-u w Krakowie podczas Miesiąca Fotografii 2014. Teraz zawitała do Kalisza.

Dzieła będą prezentowane przez cały rok na przystankach autobusowych w centrum miasta. To punkty: Nowy Rynek Babina, Parczewskiego, plac Jana Pawła II (przy fontannie), Złoty Róg, al. Wojska Polskiego przy Kosmosie i Harcerska-Rogatka. Większość prac zostanie przygotowanych specjalnie z myślą o tym właśnie projekcie.

– Do spotkania z mieszkańcami Kalisza zaprosiliśmy zarówno artystów doświadczonych w prezentowaniu swojej sztuki w miejscach publicznych, jak i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z tym zadaniem. Wsłuchamy się w głosy odbiorców, niecenzurowanych i niekontrolowanych przez instytucję – dodaje Małgorzata Kaźmierczak.

Zaproszeni artyści:
Przemysław Branas
Karol Radziszewski
Mateusz Choróbski
Michał Knychaus
Irenka Kalicka
Xavery Wolski

Przystanki:
Nowy Rynek Babina
Parczewskiego
Plac Jana Pawła II (przy fontannie)
Złoty Róg
Al. Wojska Polskiego Kosmos
Harcerska Rogatka

2015-05-03 ok24.tv za ziemiakaliska.com.pl, fot. A.Kurzyński