135 paneli fotowoltaicznych jest instalowanych na dachu Pleszewskiego Centrum Medycznego. Pozwoli to na spore oszczędności w energii, za którą szpital w skali roku płaci krocie. Koszt inwestycji wyceniono na 300 tys. zł.
Montaż instalacji fotowoltaicznej pleszewski szpital rozważał już od dawna. Z jednej strony placówce zależało na wdrożeniu ekologicznego rozwiązania bezpiecznego dla środowiska, a z drugiej- uzyskaniu oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną. Lecznica rocznie przyjmuje blisko 27 tys. pacjentów nie tylko z powiatu, ale i całego regionu, przeprowadza tysiące zabiegów i operacji- toteż trudno się dziwić, że w skali roku za prąd płaci blisko 800 tys. zł.
– To ogromna kwota, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, aby na dachu naszego szpitala stanęły panele fotowoltaiczne. Dzięki energii uzyskanej ze słońca uda nam się sporo zaoszczędzić i tym samym zmniejszyć rachunki za prąd. Szacujemy, że po uruchomieniu instalacji nie będzie konieczności tzw. odsprzedawania prądu, bo w całości zostanie on wykorzystany przez naszą placówkę. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 8 lat. Nie wykluczone, że przy cieplejszych latach – może zwrócić się jeszcze szybciej.
– uważa Błażej Górczyński, prezes PCM.
W sumie na dachu najwyższego, bo sześciokondygnacyjnego budynku szpitala, w którym znajduje się większość oddziałów – będzie zainstalowanych przy użyciu stelaży wraz z obciążeniem 135 paneli o łącznej mocy 49,95 kWp.
– Jest to system montażu uniemożliwiający uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą. Ta wymagała już wymiany, dlatego przy okazji została zastąpiona nowym poszyciem. Oczywiście panele będą ustawione w odpowiednim kierunku, tak aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej. – dodaje Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM.
Wykonawca musi też m.in. przygotować niezbędny osprzęt dla potrzeb przyłączenia mikroinstalalcji do sieci energetycznej budynku i dostosować istniejący układ pomiarowo-rozliczeniowy znajdujący się w budynku transformatorowni. Cała instalacja ma zostać uruchomiona już pod koniec sierpnia.