Ciekawa analiza wyborczych szans. Czy KE ma szansę na trzecie mandat w Wielkopolsce? Czy PiS zdobędzie jeden czy dwa. A może sondaże okażą się totalnie błędne?

KE
Po rezygnacji Adama Szejnfelda dwa mandaty dla Koalicji Europejskiej na 100% przypadną byłej premier Ewie Kopacz i byłemu premierowi Leszkowi Millerowi. Pozostali kandydaci będą walczyć o ewentualny 3 mandat dla Koalicji Europejskiej (w przypadku 27 lub więcej mandatów dla KE w skali kraju). Tu walka stoczy się zapewne między Michałem Wawrykiewiczem i Marcinem Bosackim.

PIS
W Poznaniu spokojnym o uzyskanie mandatu może być Zdzisław Krasnodębski, którego są bliskie 100%. Szansa na drugi mandat dla PiS w tym okręgu pojawia się przy 25 mandatach dla tej partii w skali kraju, a wtedy większe szanse na jego uzyskanie ma Joanna Lichocka (20% szans), niż Andżelika Możdżanowska (10% szans).

WIOSNA
W przypadku Wiosny Roberta Biedronia w najnowszej prognozie oceniamy, że może ona uzyskać 5 mandatów w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Okręg nr 7 jest tym, w którym może przypaść tej partii jeden z mandatów — jeżeli na listach nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, trafi on wtedy w ręce jedynki, którą jest Sylwia Spurek.
źródło analizy – Stanpolityki.pl