Nowe obiekty rekreacyjne powstają nad zalewem w podkaliskim Szałem. Już w te wakacje można będzie korzystać z wielofunkcyjnego boiska. Już tego lata na zielonych terenach przy zalewie w Szałem w gminie Opatówek powstaną nowe obiekty rekreacyjne. Dwa lata temu stanął tam ogrodzony plac zabaw dla dzieci. W tym roku realizowana będzie kolejna część projektu zagospodarowania i modernizacji bazy rekreacyjno- turystycznej.

– Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udało się pozyskać pieniądze na następne inwestycje – tłumaczy Sebastian Wardęcki, wójt gminy Opatówek, w której posiadaniu jest ok. 8 ha powierzchni w sąsiedztwie zalewu.

Inwestycja pochłonie ok. 550 tysięcy złotych, a 75 procent wydatków pokryją unijne dotacje. Przetarg już ogłoszono, w pierwszych dniach maja nastąpi otwarcie ofert i myślę, że do końca czerwca prace będą zakończone.
Na terenie ośrodka powstanie boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową, dwie wiaty biesiadne ze stołami i ławami, nowe ogrodzenia, nasadzenia, wyremontowane będą sanitariaty, odnowione alejki spacerowe. Sam akwen – własność Skarbu Państwa w zarządzie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, jak na razie bez kąpieliska ze względu na złą jakość wody, nie ma szans na oczyszczenie. Dostępne metody przyniosłyby efekt krótkotrwały, a koszty wycenia się nawet na 2 mln zł. Najpierw potrzebne jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Służy temu m.in. kanalizacja tej miejscowości.

– Do końca maja zamkniemy pierwszy etap tej inwestycji – kanalizację ulicy Kaliskiej – dodaje Wardęcki. – W czerwcu nastąpi rozliczenie inwestycji, a w lipcu rozpoczną się przyłączenia. Na ukończeniu jest dokumentacja związana z drugim etapem prac, czyli skanalizowaniem pozostałych ulic w tej miejscowości. Mamy już także przyrzeczenie pożyczki, umarzalnej w 40 procentach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Według kosztorysu drugi etap prac pochłonie około 4 mln zł.

Wszyscy, którzy kiedyś chętnie wypoczywali nad zalewem, wielkie nadzieje wiążą także z obietnicą nowych władz samorządowych miasta o wspólnych z gminą inwestycjach na terenie tego ośrodka. Może znów, jak przed laty, będzie to miejsce rekreacji odwiedzane przez tysiące osób? Na razie samorządy miasta, powiatu i gminy zapraszają na wielki festyn z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się nad zalewem 23 maja.

2015-04-26 ok24.tv za kalisz.naszemiasto.pl