Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi obecnie 1029,80 zł brutto, przeciętna – 1781,95 zł brutto.  Z danych ZUS zebranych dla Faktu wynika, że rencista rekordzista z Piły dostaje ponad 27 tys. zł. W ostrowskim  oddziale ZUS wypłacana jest renta w wysokości ponad 14 tysięcy złotych.

– Renty z tytułu niezdolności wyliczane są na podstawie wzoru, który dotyczył również emerytur z tzw. starego systemu. Dużą role w ich wysokości odgrywają więc lata pracy z najlepszymi zarobkami, które wskaże nam sam zainteresowany. Co za tym idzie, o wysokości świadczenia decyduje 10 lat w ostatnim 20-leciu lub 20 wybranych lat pracy z całego życia zawodowego – wyjaśnia Faktowi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. I nie ma co ukrywać, że dla wielu osób korzystniejszy system wyliczania świadczeń.

Renta z tytułu niezdolności do pracy wypłacana jest osobom, które z powodu złego stanu zdrowia nie mogą pracować. ZUS wypłaca obecnie ponad 750 tysięcy takich rent. Liczba rencistów z roku na rok zmniejsza się (w ciągu zeszłego roku o ok. 50 tys. osób), a to m.in. z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Wiele osób zamiast na rentę przechodzi na emeryturę.

2018-01-21 ok24.tv za fakt.pl