Jest poszukiwany i wyczekiwany dawca szpiku dla emerytowanego strażaka Jacka Oblamskiego, dla którego fundacja DKMS i lokalne organizacje przeprowadzały zbiórkę szpiku. Zabieg przeszczepu szpiku odbył  dziś, 1 marca, w Klinice w Poznaniu. Jacek Oblamski ma 53 lata i jest emerytowanym strażakiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. W zeszłoroczne wakacje usłyszał wyrok – ostra białaczka szpikowa.

–  19 lutego Jacek przyszedł do nas i powiedział, że znalazł się dawca. Nie chciał wtedy zapeszać, bo dobrze wiedział, że od znalezienia dawcy do przeszczepu jest jeszcze długa droga. W piątek, 1 marca Jacek przeszedł przeszczep szpiku.  Mamy nadzieję, że szpik się przyjmie i wszystko będzie w porządku – informuje bryg. Jacek Wiśniewski, komendant PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1 419 567 (listopad 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których blisko 6 000 (listopad 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.