We wtorek 14 lipca br. rząd podjął decyzję o powstaniu nowej stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Powiecie Ostrowskim z lokalizacją w Michałkowie – będzie to jedna z czterech nowych w Polsce. To zwieńczenie starań Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Dariusza Bierły dyrektora ostrowskiego szpitala i Pawła Rajskiego starosty ostrowskiego o zlokalizowanie tej bardzo potrzebnej inwestycji właśnie w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego.

Pieniądze na budowę bazy częściowo będą pochodzić z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Brakującą część Marek Woźniak ma nadzieję pozyskać od samorządów z tej części Wielkopolski. Śmigłowiec w Michałkowie powinien pojawić się w połowie 2016 roku. Pierwsza baza w Polsce powstała w 2009 roku. Od tego czasu załogi rozmieszczone w różnych częściach kraju wykonały już 150 tysięcy lądowań. Spośród 17 baz cztery działają całodobowo. LPR finansowane jest przez Ministerstwo Zdrowia.  Decyzje o nowych bazach – poza Wielkopolską – dotyczą także województw opolskiego i lubuskiego.
091126_085
– Udało nam się przekonać ministerstwa, że Wielkopolska potrzebuje drugiego śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Takie załogi maja działać szybko i w jak najkrótszym czasie mają być na miejscu zdarzenia. Jeśli helikopter rusza z Poznania a potrzebujący szybkiego transportu pacjent jest w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim czy Krotoszynie to czas oczekiwania jest zbyt długi – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – 6 milionów potrzebne na wybudowanie bazy zostanie przekazane Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, które będzie budować zaplecze pod śmigłowiec. Potrzebne jest specjalne pomieszczenie dla śmigłowca, który ląduje na platformie i na szynach wciągany jest do hangaru. Do tego pomieszczenia dla załogi i środków łączności.

– Zgodę na usytuowanie wyraziły także władze Aeroklubu Ostrowskiego. W efekcie ma u nas powstać najnowocześniejsza baza powietrznego ratownictwa medycznego z supernowoczesnym helikopterem, który może latać w nocy. Oznacza to większe zabezpieczenie medyczne dla całego regionu i wzmacnia pozycję naszego szpitala jako bezpośredniego zaplecza medycznego – pisze na FB starosta ostrowski.

Poza tym dotąd helikoptery przylatywały z Poznania, co wydłużało drogę pomocy. Zgoda na lokalziację bazy to dopiero pierwszy krok. Przed nami budowa całej infrastruktury, która wymaga kilkumilionowych nakładów. 

Szczegóły tej inwestycji przekaże niebawem Marszałek Marek Woźniak na konferencji prasowej.

2015-07-14 ok24.tv