Nowoczesny symulator do obsługi wirtualnego dworca kolejowego otrzymał Zespół Szkół Budowlano Energetycznych w Ostrowie od Krakowskich Zakładów Automatyki. Urządzenie, trzecie tego typu w Polsce przekazane szkole, wykorzystane zostanie w procesie nauczania w reaktywowanych klasach kolejarskich.

Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się 27 maja 2015 roku. To kolejny krok w reaktywowaniu szkolnictwa kolejowego w Ostrowie. Symulator jest tak naprawdę wysokiej klasy komputerem wraz z oprogramowaniem.
201505271543284b

– Wydawało mi się, że w naszej szkole po technikum kolejowym pozostały jakieś urządzenia, na bazie których będzie można odbudowywać kierunki kolejowe. Okazało się jednak, że właściwie nie pozostało nic i wszystko trzeba odtwarzać. Zdążyliśmy już pozyskać silniki z grantów PKP. Dyrektor Bałoniak zakupił dla nas oscyloskopy, a dziś mamy okazję jako trzecia szkoła w Polsce otrzymać  symulator – powiedział Honorata Sachowska Barańczak, dyrektor ZSBE w Ostrowie, podkreślając, że wokół idei reaktywowania klas kolejarskich zebrała się grupa ludzi wspierających ten projekt. Oprócz władz powiatu należy do niej z pewnością Dariusz Bałoniak dyrektor PLK, fundator stypendiów, ale także osoba dzięki której doszło do współpracy szkoły z fundatorem symulatora.

Podczas potkania w szkole podkreślano po raz kolejny, że zapotrzebowanie na fachowców wciąż rośnie, a luka pokoleniowa w tych zawodach jest ogromna. W samym Ostrowie na fachowców tej branży czekają trzy duże zakłady kolejowe: Cargo, Energetyka i PKP PLK.

– Czekamy jak kania dżdżu na monterów sterowania ruchem kolei (srk). Nie ma w Polsce tych specjalistów. Ostatni monterzy wszyli z ostrowskiej szkoły prawie 15 lat tem. Przy tak rozbudowanych inwestycjach i perspektywie kolejnych wielomiliardowych inwestycji na kolei,  wykonawcy potrzebują  ogromnych ilości monterów. Nie można wprost zatrudnić elektryka, ponieważ na kolei jest określona specyfika, która powoduje, że potrzeba ludzi z branżowym wykształceniem. Rasowym monterom skr płacimy od 5-7 tys. brutto, ale problem kadrowy wciąż istniejemówił Grzegorz Bosy, dyrektor Krakowskich Zakładów Automatyki, firmy która przekazał symulator.

2015-05-29 ok24.tv