1 lipca możesz zostać bez telewizji. Co zrobić, żeby się przed tym uchronić?
Nadchodzi gigantyczna zmiana dla wszystkich widzów naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). W pierwszym półroczu tego roku nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej, zmieni się sposób jej nadawania. Funkcjonujący od 2013 roku standard DVB-T przejdzie do historii, a jego miejsce zajmie DVB-T2/HEVC.

Zmiana standardu nadawania. Co nam to da?
Możliwość odbierania programów telewizyjnych w lepszej jakości (HD, a nawet 4K), a dzięki oszczędniejszemu wykorzystaniu częstotliwości na tzw. multipleksach pojawi się możliwość odbierania większej liczby kanałów. Choćby od trzech największych nadawców: TVP, TVN i Polsat. Mają w ofercie sporo kanałów tematycznych, które nie były dostępne bezpłatnie, a po zmianach będzie można je oglądać (jeśli KRRiT zgodzi się na naziemny sposób nadawania i zmieni to w ich koncesji).

Nadchodzą interaktywna telewizja i szybki internet
Zmiana standardu nadawania oznacza też możliwość korzystania m.in. z HBBTV, czyli telewizji hybrydowej. Jak ona działa? Wystarczy, że nasz telewizor zostanie podłączony do internetu, a widz będzie mógł np. odpowiadać na pytania razem z uczestnikami teleturniejów, zyska dostęp do statystyk przy imprezach sportowych lub dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie.
wymiana odbiornika lub zakup nowego tunera dotyczyć będzie 2,27 mln gospodarstw domowych. Jak zbadać, czy nasz telewizor też tego wymaga?

Najpierw trzeba ustalić, czy posiada wbudowany tuner „DVB-T2/HEVC”. Najłatwiej sprawdzić to w instrukcji, a jeśli jej nie mamy, można wpisać w wyszukiwarkę internetową model naszego telewizora (znajduje się z tyłu telewizora na białej naklejce) i dodać hasło „specyfikacja”. Taki tuner posiada znaczna większość odbiorników produkowanych po 2015 roku.

Jeśli jednak nasz telewizor jest starego typu, to możemy dokupić tuner telewizyjny, który będzie obsługiwał nowy standard DVB-T2/HEVC. Do odbioru telewizji DVB-T2 na pewno nie będą się nadawać odbiorniki kineskopowe oraz odbiorniki niewyposażone w złącze SCART (eurozłącze). W praktyce chodzi o telewizory starsze niż 25 lat.