W poniedziałek 25 maja 2015r. o godz. 18.00 w Pałacu Radolińskich  w Jarocinie odbędzie się spotkanie z jedną z najwybitniejszych polskich pisarek, laureatką wielu prestiżowych nagród i autorką książek niezwykłych, magicznych…

Tokarczuk_poziom

Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść Bieguni, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety – obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka m.in. takich bestsellerów, jak Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny, Gra na wielu bębenkach, Ostatnie historie, Bieguni i Prowadź swój pług przez kości umarłych. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.

Olga Tokarczuk swoją powieść osadziła w XVIII wieku, a jej centralną postacią jest żydowski heretyk, Jakub Frank i jego zwolennicy. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni blisko półwiecza i wiedzie przez przez kilka krajów Europy Środkowej i trzy religie. Powstanie książki poprzedziły wnikliwe badania i liczne podróże.

2015-05-09 ok24.tv