Ustalenie wysokości opłat cmentarnych związanych z pochowaniem zwłok obowiązujących na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wrocławskiej – tak brzmiał 11 punkt obrad Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. W praktyce okazało się, że ustalenie opłat to dla części zadań podwyżki sięgające 5%, 40%, 42% a nawet 60%.

Spółce MZZ zależy na ilości miejsc, dzielimy je teraz na te znajdujące się wzdłuż alejki, i na te idące w głąb. Są stawki, które się nie zmieniają, są takie, które rosną o 5%, ta drastyczna podwyżka dotyczy tych klientów, którzy mają już stałe prawo użytkowania grobu. Warto dodać, że opłaty nie były podnoszone od 8 lat – wyjaśniał na sesji Wojciech Białas, prezes spółki Miejski Zakład Zieleni, która zarządza cmentarzem przy ul. Wrocławskiej.

O niepodnoszenie cen apelował na sesji radny PO Andrzej Kornaszewski.

Na Starym Cmentarzu przy ul. Wrocławskiej mamy taką sytuację, że teren się powoli wypełnia, ostatnie miejsca są więc na wagę złota. Będą osiągalne tych dla tych bogatych, podczas gdy dotąd był to cmentarz dla wszystkich, komunalny. Cena za wymurowanie 1-osobowego grobu rośnie z 500 do 700 złotych (40%), murowany 2,3-osobowy grób przy alejce to koszt rzędu 7-8 tysięcy złotych. Nowych użytkowników może te ceny zniechęca, ale co mają powiedzieć ci, którzy już mają tam rodzinne grobowce, w przypadku kolejnego pochówku będą musieli ponosić tak wysokie opłaty, a ceny te dotyczą tylko samego grobu, bez opłat pozostałych – mówił podczas obrad sesji radny Andrzej Kornaszewski.

Radni zdecydowali się jednak przyjąć zaproponowane przez spółkę nowe stawki opłat. Radni PO zagłosowali przeciw tej uchwale.

2016-10-05 ok24.tv