Na Placu 23 Stycznia powstaje zatoczka autobusowa a raczej fachowo nazywana antyzatoka. Na prawym pasie powstanie wyspa, a na niej postawiono wiatę przystankową. Ruch możliwy będzie tylko jednym pasem, a prędkość w ścisłym centrum ograniczona do 30 km/h. Władze samorządowe chcą uspokoić ruch w centrum, jednak ruch najpierw powinien być wyprowadzony na tzw. ramy komunikacyjne, by mieszkańcy nimi mogli przejeżdżać między osiedlami.

 

W miejscu tym często samochody ustawiały się w dwóch równoległych pasach na jadących prosto w ulice Raszkowską, oraz skręcających w lewo w kierunku ulicy Dąbrowskiego. Po drogowej modyfikacji kierowcy będą mieli tylko jeden pas, a w dodatku ruch ten będzie utrudniony z uwagi na autobusy rozładowujące i zabierające pasażerów. Fakt ten nie cieszy też mieszkańców pobliskiej kamienicy pod którą przeniesiony zostanie przystanek autobusowy.

Wiata przystankowa powstanie na tzn. antyzatoce. Antyzatoka (peron półwyspowy, wysepka autobusowa, przystanek półwyspowy) – element drogi w postaci wyznaczonego miejsca zatrzymania pojazdów transportu zbiorowego (autobusów, trolejbusów, tramwajów) w miejscu zwężenia jezdni i poszerzenia chodnika. Antyzatoka budowana jest w celu uspokojenia ruchu samochodowego przy przystanku oraz zwiększenia powierzchni na wymianę pasażerów.

W skrócie mówiąc kierowcy podróżujący po Placu 23 Stycznia niezależnie czy jadą w stronę ulicy Dąbrowskiego czy Raszkowskiej będą musieli poczekać na rozładowanie podróżujących autobusów MZK, aby wykonać dalsze manewry. Modyfikacja ta może również nie zadowolić taksówkarzy, bo w niektórych przypadkach czas dojazdu taksówki może się wydłużyć.

W przyszłości planowane jest także ograniczenie prędkości w tej części miasta do 30 km/godz.

2018-04-09 ok24.tv za infostrow.pl