Samorząd Nowych Skalmierzyce chce zmodernizować i zagospodarować zielenią znajdujący się naprzeciwko transformatora ponad 400-metrowy skwer przy Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Dotychczas miejsce to, choć położone przy najważniejszym szlaku komunikacyjnym miasta, nie należało do urokliwych. Istniejąca zieleń to zaledwie kilka lip, brzoza i rododendron, a otaczający cały teren żywopłot jest przerzedzony. Renowacji wymaga także trawnik, zniszczone ławki oraz uszkodzony murek.

zdjecie_2  zdjecie_5

Opracowana koncepcja modernizacji skweru, która ruszy już w czerwcu przewiduje założenie zieleni komponującej się z nasadzeniami przy ulicy Kaliskiej. Nawiązywać będą do tego różnej wielkości kuliste bukszpany a także element małej architektury – betonowa kula. W centralnym punkcie zostanie zlokalizowana fontanna wykonana z trzech prostopadłościanów rozmaitego koloru i wysokości, którą będzie otaczał wybrukowany plac w kształcie koła z ustawionymi na nim ławkami. Ciekawym i z pewnością często wykorzystywanym elementem małej architektury będzie wykonany z prefabrykatów żelbetowych stół do gry w szachy wraz z dwoma ławkami, który stanie pod istniejącą brzozą. Wykorzystane zostaną również lipy, pod którymi powstaną rabaty na sezonowe kwiaty cieniolubne. Resztę obszaru wypełni nowa darń a przy odnowionym murku zostanie posadzony żywopłot z bukszpanu. Pielęgnację zieleni ułatwi automatyczny system nawadniania.

Prace przy modernizacji Skweru Czytelnika mają zakończyć się do 31 lipca br., a ich koszt wyniesie prawie 100 tysięcy złotych.

2015-06-07 ok24.tv