27, anie jak do tej pory 29 radnych będzie w kolejnej kadencji liczyć Rada Powiatu Ostrowskiego. Wszystko przez to, że w Ostrowie Wielkopolskim i kilku gminach ubywa mieszkańców. A podstawą do wyliczeń przez wojewodę jest liczba radnych na koniec 2017r.

28 lutego 2018 roku wojewoda wielkopolski zarządzeniem nr 56/18 ustalił liczbę radnych Rady Powiatu Ostrowskiego na 27, a nie jak to było do tej pory 29. Zmniejszenie liczebności rady wynika wprost ze spadku liczby mieszkańców powiatu na koniec 2017 roku poniżej 160 tysięcy. Ponieważ zmniejsza się liczba radnych inaczej muszą być nakreślone okręgi wyborcze, ale w jednym okręgu powinny być gminy, które ze sobą graniczą. 

I tu zaczęły się przepychanki. Komisarz wyborczy zaproponował bowiem, by Nowe Skalmierzyce były same okręgiem wyborczym, mimo iż takim samodzielnym okręgiem wyborczym mógłby być także Odolanów i Gmina Ostrów Wielkopolski. Propozycję komisarza mieli zaakceptować radni powiatowi, ale ci w lipcu nie podjęli uchwały zmieniającej, a  w sierpniu zagłosowali przeciwko zmianom. Chcieli, by okręgi pozostał po staremu – czyli Raszków i Gmina Ostrów Wielkopolski razem, Sieroszewice i Nowe Skalmierzyce razem, Sośnie, Odolanów i Przygodzice razem i oddzielnie Miasto Ostrów Wielkopolski.

Komisarz wyborczy w Kaliszu Adam Plichta wydał zarządzenie zastępcze. Wynika z niego, że będzie tak, jak w pierwotnej propozycji. Nowe Skalmierzyce będą samodzielnym okręgiem z 3 radnymi, a do Odolanowa, Przygodzic i Sośni dołączone zostaną jeszcze Sieroszewice – stamtąd wybranych zostanie 7 radnych.

2018-08-21 ok24.tv