Biedronka zdecydowała o wycofaniu ze sklepów jednej partii produktów z mięsa kurczaka, w którym wykryto bakterię Salmonella enteritidis. Ostrzeżenie wydał w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny.
GIS poinformował, że w wyniku przeprowadzonych badań właścicielskich Przedsiębiorstwa Drobiarskiego „DROBEX” Sp. z o.o. wykryto bakterie Salmonella enteritidis w tuszach drobiowych, z których wyprodukowano elementy mięsa drobiowego. W związku z tym konieczne było wycofanie niektórych partii produktu.
Salmonella w ćwiartkach i filetach z kurczaka. Jedna partia produktów wycofana z Biedronki

Żywność wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A., czyli właściciela Biedronki, który zdecydował o wycofaniu jednej partii produktów. GIS podał, że chodzi o świeże ćwiartki i świeże filety z piersi kurczaka z partii nr 215622. Data przydatności ćwiartek to 10 kwietnia 2022 r., a filetów – 11 kwietnia 2022 r.

Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy
– przestrzega GIS w czwartkowym komunikacie.

GIS ostrzega przed spożywaniem produktów z partii wskazanej w komunikacie, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. Podkreśla, że w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy skontaktować się z lekarzem.