Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie, właściciele firmy COM40, Renata i Tomasz Szukalscy, właściciele kaliskiej firmy Portos oraz Jan Kolański z rodziną znaleźli się w setce najbogatszych Polaków. Swoje biznesy zaczynali ćwierć wieku temu od niewielkich warsztatów w garażach i piwnicach lub od uprawiania ziół na polu za domem. Dzisiaj ich majątki idą w setki milionów złotych, a biznesy z powodzeniem prowadzą nie tylko w całym kraju, ale daleko poza granicami Polski.

Według miesięcznika „Forbes”, majątek Bogdana Kaczmarka i jego żony Elżbiety wynosi 890 mln zł, co daje im 28. miejsce w gronie setki najbogatszych Polaków. Majątek Szukalskich „Forbes” oszacował na 498 mln zł, a Kolańskich na około 478 mln zł.

Kaczmarkowie po raz pierwszy pojawili się w zestawieniu „Forbesa”. To potentaci na rynku meblarskim. Mieszkają w Kaliszu, ale biznes prowadzą w gminie Nowe Skalmierzyce. Posiadają również zakład w amerykańskim Danville. Specjalnością są meble tapicerowane oraz materace. Głównym odbiorcą jest Ikea. Firma COM40 zatrudnia ponad 2500 osób. Wytwarza około miliona sof rocznie. Grupa stworzyła własną markę meblową – Comforty. Jej meble można kupić w kilku salonach w Polsce. Bogdan Kaczmarek jest również właścicielem połowy udziałów w znanej kaliskiej firmie odzieżowej Big Star, która posiada sieć sklepów w całym kraju. Biznesmen unika wszelkich kontaktów z mediami. Najwyraźniej wychodzi z założenia, że wielkie pieniądze lubią ciszę.

Renata i Tomasz Szukalscy zaczęli rodzinny biznes na początku lat 90. ubiegłego wieku od produkcji i sprzedaży żaluzji. Pan Tomasz przyjechał do Kalisza z Żórawiny grać w piłkę w tutejszym KKS-ie, jednak wielkiej kariery sportowej nie zrobił, choć koledzy z boiska do dziś wspominają, że „lewą nogę miał jak mało kto”. Okazało się jednak, że ma dryg do prowadzenia interesów. Z początku była to wręcz firma garażowa obok domu na kaliskim Majkowie, szybko się rozwijała i produkcja została przeniesiona z garażu do pobliskiego budynku po dawnym sklepie. Wtedy chyba nikt nie przypuszczał, że po 25 latach firma „Portos” będzie europejskim potentatem w produkcji roletek wewnętrznych oraz rolet zewnętrznych i nadstawnych. Obecnie w swoim asortymencie posiada również bramy rolowane, żaluzje, moskitiery i systemy sterowania. Dla firmy Kalisz był za ciasny, więc stawia nowoczesny zakład na terenie gminy Gołuchów.

Renata i Tomasz Szukalscy także po raz pierwszy pojawili się na listach najbogatszych Polaków. Miesięcznik „Forbes” sklasyfikował ich na 61. miejscu.

Cztery miejsca niżej, na 65. miejscu w rankingu znalazł się Jan Kolański z rodziną. To jedni z potentatów na rynku słodyczy. Swój biznes rozpoczynali w 1990 roku. Ich firma Ziołopex zajmowała się produkcją i sprzedażą przypraw, bakalii i herbat. Na przełomie 2003 i 2004 roku Jan Kolański został większościowym udziałowcem firmy Jutrzenka i jednocześnie objął fotel prezesa spółki. Wcześniej, od 2001 roku należał do rady nadzorczej. W roku 2004 bydgoska Jutrzenka SA pod zarządem Jana Kolańskiego kupiła od koncernu Nestle Polska markę Goplana oraz fabrykę w Poznaniu. Rok później należąca do Kolańskiego firma Ziołopex została właścicielem FPC Kaliszanka. Rok 2007 to z kolei zakup przez Jutrzenkę firmy Hellena, znanego producenta napojów. W 2008 roku powstał Jutrzenka Holding, przekształcony w Colian SA. W 2013 r. spółka przejęła lubelskiego producenta słodyczy Solidarność.

W maju 2014 roku nastąpiły zmiany nazw spółek. Jutrzenka Colian sp. z o.o. zyskała nazwę Colian sp. z o.o., a Colian SA został przemianowany na Colian Holding SA.

2016-03-06 ok24.tv za gloswielkopolski.pl