Kalisz, Ostrzeszów, Krotoszyn, Odolanów, Nowe Skalmierzyce, Przygodzice – mieszkańcy tych miast i gmin mogą już zacierać ręce. Wnioski przygotowane i złożone przez urzędników z tych samorządów przeszły pozytywną weryfikację i otrzymają aż 85% bezzwrotnego dofinansowania na montaż odnawialnych źródeł np. fotowoltaiki.

Poza listą z naszego regionu są m.in. Raszków, Sośnie i Gmina Ostrów Wielkopolski, które jednak wnioski złożyły poprawnie, ale do pozyskania środków zabrakło punktacji. Na czarnej liście jest Miasto Ostrów Wielkopolski, które nawet nie przeszło wstępnej oceny formalnej, ponieważ nie dołączono do wniosku niezbędnych tabelek.

Do składania wniosków na specjalnie zwoływanych spotkaniach z mieszkańcami m.in. w synagodze namawiano mieszkańców do uczestnictwa w tym programie. W Ostrowie Wielkopolskim skorzystaniem z programu było ponad 600 osób – to oznaczałoby 600 dymiących kominów mniej. Każdy z zainteresowanych wpłacił 120 złotych. Teraz miasto dało odpowiedź, że Prezydent Beata Klimek podjęła decyzję ( po blisko 2 miesiącach), ze poszkodowani będą mogli ubiegać się o zwrot wpłaconych pieniędzy. Wcześniej wyjaśniano, ze nie wiadomo czy będzie to prawnie możliwe.