Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie otwarty. Projekt, który powstał jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, został właśnie zakończony. To przede wszystkim nowoczesna instalacja do przetwarzania śmieci. A tych rocznie ma być w zakładzie ponad 80 tysięcy ton. Umowę na dofinansowanie tej inwestycji podpisano wiosną 2014 r.

thumb rzzo_2 rzzo_marlena_malag_wicewojewoda_wielkopolski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RZZO w Ostrowie obsługiwać będzie ponad 20 gmin z regionu.

– Otwarcie tego zakładu to na pewno jest sukces. Natomiast warto powiedzieć o ludziach, których tu dziś nie było, a którzy to przedsięwzięcie zainicjowali i prowadzili. To przede wszystkim były prezydent miasta, dziś poseł Jarosław Urbaniak, radny sejmiku wojewódzkiego Rafał Żelanowski, dzięki któremu udało się pozyskać tak rekordową dotację, Karolina-Pilarczyk Dworaczyńska, która była prezesem RZZO i całą inwestycję prowadziła i wreszcie Dariusz Kowalski, były prezes Holdikomu, bez którego nic by się tutaj nie wydarzyło. Dziś powinni tu być” – dodała  podczas uroczystości otwarcia Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski.

– Z Wielkopolski mogą brać przykład inne województwa, bo nasze zakłady są nie tylko najbardziej nowoczesne, ale też wszystkie w rękach samorządów, a nie prywatnych” – powiedziała Radiu Centrum Marzena Wodzińska z Zarządu Województwa Wielkopolskiego: „Wszyscy zazdroszczą nam takich instalacji, bo te wielkopolskie mają najwyższe standardy. To nie są zakłady, to są laboratoria. Wchodzimy w nowe technologie, racjonalną gospodarkę odpadami. Zresztą nie musimy daleko szukać, bo jadąc ulicami Ostrowa widzimy już jak ludzie przejęli segregowanie odpadów- są pojemniki przy blokach, kolorowe worki przy domach jednorodzinnych. Przy zmianie mentalności i dobrej motywacji mamy to, co chcemy osiągnąć – podkreślała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

RZZO powstał na bazie Miejskiego Zakładu Oczyszczania i część pracowników ZOiGO MZO od 1 lipca 2016r. przejdzie do nowego zakładu. Docelowo będzie w nim pracować ponad 70 osób. Same procedury przygotowawcze do budowy trwały 3 lata, a miasto pozyskało na inwestycję największą w swojej historii dotację w wysokości 18 000 000 złotych.

2016-06-22 ok24.tv za rc.fm