Ponad 34 tysiące głosów zostało oddanych w tegorocznej edycji plebiscytu Ostrowianin Roku. Statuetka w głównej kategorii trafiła do Ryszarda Chmieliny – społecznika zaangażowanego w walkę o czyste powietrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowianin Roku to organizowany od 1993 roku najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych plebiscytów w południowej Wielkopolsce, podczas którego mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nagradzają swoich wybitnych mieszkańców honorowym tytułem Ostrowianina Roku. Laureaci tytułu to osoby, które swoim dorobkiem, sukcesami, autorytetem i osiągnięciami zasłuży na największe uznanie lokalnej społeczności.

Główna kategorią jest Ostrowianin Roku. Wybierane są także Wydarzenia Roku w kategoriach: Społeczne, Kulturalne, Sportowe, Gospodarcze oraz Młody Talent Roku. Wśród nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku znaleźli się: Ryszard Chmielina, Włodzimierz Grabowski, Jolanta Herzog, Janusz Jurek, Andrzej Kryjom Janusz Lipiński, Dr Witold Miaśkiewicz, Paweł Moch, Patrycja Stendera i Mariusz Szczuraszek.

Statuetka w tej kategorii trafiła do Ryszarda Chmieliny – przedsiębiorcy i społecznika, szczególnie zaangażowany w walkę o czyste powietrze w regionie. Jest Prezesem stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny i członkiem zespołu eksperckiego ds. uchwały antysmogowej w Urzędzie Marszałkowskim.

Ryszard Chmielina jest współautorem uchwał antysmogowych dla Wielkopolski, prelegentem wielu konferencji naukowych w tematyce ochrony środowiska. Jest także koordynatorem inicjatywy społecznej – Ostrowski Alarm Smogowy: bodajże pierwszej inicjatywy społecznej, która z sukcesem zwróciła uwagę publiczną na kwestie jakości powietrza w Ostrowie.

Inicjator budowy pierwszej w Ostrowie Wlkp. sieci czujników jakości powietrza oraz konsorcjum ostrowskich firm, zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii. Choć niewielu o tym wie, ma swój duży wkład w pomoc mieszkańcom w zakresie pozyskiwania dofinansowań i modernizacji budynków.