Można już głosować na konkretne wybrane kandydatury do tytułu Ostrowianin Roku oraz na Wydarzenia Kulturalne, Społeczne, Sportowe, Gospodarcze Roku i na Młody Talent Roku. Ostrowianie głosują na kuponach z gaty oraz poprzez sms-y. Ostateczne decyzje zależą już wyłącznie od głosujących, ponieważ w II części plebiscytu decyduje liczba zdobytych głosów.
4 lutego 2016 Kapituła Plebiscytu o tytuł Ostrowianina Roku składająca się z laureatów tytułu Ostrowianin Roku z lat poprzednich oraz organizatorów Plebiscytu wybrała nominowanych do II etapu tegorocznego Plebiscytu. Teraz oddaje się głosy na konkretne osoby i propozycje wydarzeń. O przyznaniu tytułów decyduje wyłącznie liczba oddanych głosów.
Głosować można na dwa sposoby: na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej” oraz poprzez system sms – który w tym roku zostanie uruchomiony już za tydzień. O zwycięstwie decyduje liczba głosów.
Plebiscyt kończy się galą finałową 18 marca, na której w Ostrowskim Centrum Kultury uroczyście ogłoszone zostają wyniki i wręczone nagrody. Plebiscyt odbywa się pod patronatem przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Laureat otrzymuje na scenie efektowną, mosiężną statuetkę, a laureaci poszczególnych kategorii Wydarzeń Roku otrzymują ozdobne dyplomy.
Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, które zaprasza do Komitetu Organizacyjnego przedstawicieli „Gazety Ostrowskiej”, Urzędu Miejskiego i mediów patronackich.
Ostrowianin Roku to organizowany od 1993 roku najstarszy i najbardziej prestiżowy plebiscyt w południowej Wielkopolsce, podczas którego mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nagradzają swoich wybitnych mieszkańców honorowym tytułem Ostrowianina Roku. Laureaci tytułu to osoby, które swoim dorobkiem, sukcesami, autorytetem i osiągnięciami zasłuży na największe uznanie lokalnej społeczności.
Jak oddać prawidłowo głos w Plebiscycie?
- Na kuponie z „Gazety Ostrowskiej”
W każdej kategorii wybieramy jednego kandydata i stawiamy znak X obok nazwiska/wydarzenia. Można głosować w dowolnej liczbie kategorii. Jeżeli chcemy brać udział w losowaniu nagród podajemy dane osobowe – ale to nie jest konieczne.
- Poprzez sms
Wybieramy numer 7368, w treść wiadomości, wpisujemy prefiks kategorii, kropkę, numer naszego kandydata i wysyłamy smsa. Prefiksy: Ostrowianin Roku – OSR. , Wydarzenie Sportowe – VSR, Wydarzenie Kulturalne – WKR., Wydarzenie Społeczne – WSR., Wydarzenie Gospodarcze – WGR, Młody Talent Roku – MTR.Całkowity koszt sms-a to 2 zł plus VAT, czyli 2, 46 zł
Nominowani w kategorii Ostrowianin Roku 2015
- Mikołaj Czaja (OSR1) – rodowity ostrowianin, wychowanek , a od 15 lat trener ostrowskiej Stali, który po 17 latach wprowadził ponownie „stalówkę” do ekstraklasy. Trener z najwyższą klasą trenerską ma na swoim koncie również trzykrotny awans z drużynami juniorskimi do Finałów Mistrzostw Polski. Obecnie prowadzi trzecioligową drużynę Stali w ramach projektu „Od trzeciej ligi do pierwszej ligi na 70-lecie Stali” .
- Henryk Gałęski – zasłużony działacz sportowy, który w zeszłym roku obchodził jubileusz 50 lat pracy w ostrowskim sporcie. Nagrodzonym złotym medalem Polskiego Związku Kolarskiego i złotym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zdobył też tytuł honorowego sportowca-działacza Ziemi Kaliskiej oraz 100-lecia Ostrovii
- Mirosław Falis – jest doktorem nauk medycznym z dwudziestoletnim staże pracy na oddziale ortopedyczno-urazowym. Zanim został ordynatorem Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim odbywał staże kliniczne w ośrodkach krajowych i zagranicznych. Prezes poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego
- Małgorzata Juda-Mieloch – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, nauczyciel konsultant ds. przedmiotów ogólnokształcących w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, ekspert w sieci współpracy i samokształcenia „Skuteczne sposoby zachęcania uczniów do czytania”; autorka i redaktor wielu publikacji, przewodnicząca Rady Programowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
- Aleksandra Kiełb-Szawuła – poetka, wokalistka, animatorka kultury. W latach 1984–1989 była wokalistką w zespole Stare Dobre Małżeństwo. Wydała cztery płyty solowe. Obecnie śpiewa w zespole „Wyspa” i ”U Studni” oraz zajmuje się działalnością kulturalną. W 1999 wydała wspomnienia z okresu śpiewania w SDM zatytułowane Stare Dobre Małżeństwo, czyli „Jak to się robi”
- Benedykt Kunicki – wieloletni działacz kulturalny, animator i organizator Jimiway Festivalu, Prezes Towarzystwa Adoracji Bluesa i Rocka lat 70.
- Janusz Tarchalski – doktor nauk medycznych z 30-letnim okresem pracy w zawodzie lekarza, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog, specjalista hipertensjolog. W latach 2002 – 2012 pełnił funkcję ordynatora oddziału szpitala w Kaliszu, a sierpnia 2013 Ordynator oddziału kardiologicznego w Szpitalu Miejskim w Ostrowie Wlkp. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Sekcji Echokardiografii PTK i Asocjacji Interwencji Sercowo-naczyniowych PTK. Jest autorem i współautorem 31 publikacji.
- Marek Walczak – zasłużony trener LA, organizator i współorganizator niemal wszystkich imprez lekkoatletycznych na terenie miasta i powiatu ostrowskiego. Jego wychowankowie zdobyli już ponad 40 medali mistrzostw Polski w lekkiej atletyce
- Jerzy Wojtaszek – od 46 lat pedagog i dyrygent chóralny m. in. Chóru Nauczycielskiego, od 10 lat koordynator regionalny południowej Wielkopolski ogólnopolskiego programu „Śpiewająca Polska”
- Ewa Smolińska – kierownik Kina „Komeda 3 D”, niestrudzona animatorka i propagatorka działań związanych z różnymi rodzajami sztuki filmowej: klub filmowy „Na Wolności”, Filmowy Klub Seniora. Odznaczona przez Zarząd Stowarzyszenia Kina Polskie „Złotym Biletem”
Nominowani w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2015
1. Wystawa grafik 3D Janusza Jurka w Galerii Sztuki Współczesnej
2. 50-lecie Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza – koncerty jubileuszowe, w tym bezprecedensowy wspólny występ byłych śpiewaków z 50 lat oraz obecnych chórzystów; wystawa dorobku chóru w n Klubie; wydanie monografii zespołu.
3. Drugie przedstawienie plenerowe „Misterium Męki Pańskiej” wg, scenariusza Adama Kraski w reż. Piotra Szczepaniaka i ks. Adama Kraski i scenografii Pawła Mocha
Nominowani w kategorii: MŁODY TALENT ROKU
1. Maciej Bąk – uczeń IV LO, kompozytor, akompaniator, chórzysta, brał udział w wielu imprezach miejskich i powiatowych
2. Katarzyna Rynkowska – wokalista, poetka, animatorka kultury, laureatka wielu konkursów
3. Kuba Matuszczak – prace graficzne format .gif pozwalające tworzyć zapętlone animacje idealnie nadające się do Internetu, nagrodzone, zaliczany do najzdolniejszych artystów tworzących tzw. GIF-y – nowoczesne, ruchome formy graficzne wykorzystywane szeroko w internecie.
Nominowani w kategorii: WYDARZENIE SPORTOWE ROKU
1. Awans koszykarzy KS Stal Ostrów do ekstraklasy
2. Bartosz Nowicki motoparalotniowym drużynowym Mistrzem Świata
3. Brązowy medal podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skoku w Dal dla Ewy Rosiak
Nominowani w kategorii: WYDARZENIE GOSPODARCZE ROKU
- Koncern Mahle kupuje ostrowski oddział Delphi
- Budowa i powstanie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów
- Kontynuacja budowy II etapu obwodnicy Ostrowa
Kandydaci w kategorii: WYDARZENIE SPOŁECZNE ROKU
- Wprowadzenie i realizacja Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego
- Wprowadzenie i rozwój Karty Seniora
- Modernizacja Sali Wystaw Czasowych w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
2016-02-17 ok24.tv za gazetaostrowska.pl