Na całej długości jezdni wymieniona zostanie nawierzchnia, powstanie kontrapas dla rowerów, a u zbiegu ulicy z ulicą Partyzancką powstanie rondo, które ma upłynnić przejazd samochodów w tym miejscu. 

Przebudowa ulicy Wolności obejmuje modernizację nawierzchni na całej długości – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. – W korytarzu jezdni wyodrębniony zostanie pas dla ruchu kołowego i pas postojowy. Ulica zachowa charakter ulicy jednokierunkowej, natomiast kontrapas pozwoli na bezpieczne korzystanie z przejazdu rowerami w obu kierunkach na całej ulicy Wolności

Na skrzyżowaniu ulic Wolności, Partyzancka i Zamenhofa powstanie rondo z wyspą najazdową, przez którą będą mogły przejeżdżać większe pojazdy i autobusy – dodaje  Ziemowit Borowczak, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Podobne rondo znajduje się na skrzyżowaniu ul. Śmigielskiego i Waryńskiego. Rondo ułatwi wjazd z Zamenhofa i Wolności w ulicę Partyzancką, ale przede wszystkim dzięki wysepkom na wlotach poprawi bezpieczeństwo pieszych przekraczających jezdnię, co jest szczególnie ważne ze względu na sąsiedztwo szkoły podstawowej.

W tej chwili na ulicy jest utrzymany ruch, bo wymieniane są ścieki przykrawężnikowe. Następnym etapem będzie układanie nawierzchni jezdni i wtedy odcinkami ulica będzie wyłączana z ruchu. To pierwsze wyłączenie – od ul. Raszkowskiej do ul. Dąbrowskiego – nastąpi już w przyszłym tygodniu. Następnie prace będą prowadzone na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul.Kolejowej, a na końcu od ul. Kolejowej do planowanego ronda.

Największym utrudnieniem, planowanym na koniec wakacji jest całkowite zamknięcie i wyłączenie z ruchu skrzyżowania Wolności – Zamenhofa –Partyzancka na okres około dwóch tygodni – mówi dyrektor MZD. – Wtedy te wszystkie odcinki dochodzące do skrzyżowania będą odcinkami bez przejazdu. Wiąże się to również z utrudnieniami w komunikacji publicznej, gdyż przez to skrzyzowanie przejeżdża kilkadziesiąt autobusów dziennie. Ruch autobusów na pl. 23 Stycznia zostanie utrzymany, natomiast reszta tras będzie przebiegała drogami krajowymi – m.in. ul. Dworcową i  Wojska Polskiego. Roboty są finansowane z budżetu miasta i kosztować będą ok. 495 tys. zł. Ostateczny termin zakończenia prac to 30 września br.

2015-07-17 ok24.tv