Mur wokół starego cmentarza w Ostrowie Wielkopolskim już naprawiony. Temat pojawił się podczas kwietniowej sesji rady miejskiej. Wówczas radny PO Rafał Adamczak zgłosił, że firma która prowadziła prace remontowe zostawiła prawdziwy bubel. Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni, spółki, która zarządza Starym Cmentarzem, odpowiada , że firma popełniła błędy, ale już je naprawiła.

-Mur stał przez zimę i faktycznie wykruszały się fugi, wychodziły pęknięcia, bo prace remontowe prowadzone były w niskich temperaturach. Firma wykonawcza w kwietniu naprawiła błędy, prace zostały odebrane i teraz będziemy je rozliczać – wyjaśnia W.Białas.

Ostrowski stary cmentarz jest jednym z najstarszych w Polsce, wpisany do rejestru zabytków.
Stary Cmentarz założony został w 1782 r. i był jedną z pierwszych w Polsce nekropolii położonych z dala od kościoła, poza obrębem miasta (dotychczas takie miejsce pochówku było uznawane za niegodne). W początkowym okresie działania nie stawiano żadnych trwałych postumentów. Najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1842r. W 1832 r. zaczęto stawiać murowane ogrodzenie cmentarza. Otoczono go też wówczas głębokim na 2 metry rowem, który zasypano pod koniec XIX w., gdy potrzebowano miejsca dla samobójców.

 

W latach 19891990 zabezpieczono bramy, część murów i nagrobków oraz kapliczek. Od połowy lat 90. działa Towarzystwo, które gromadzi fundusze na renowację zabytkowych grobowców, m.in. podczas corocznych kwest w Zaduszki.